Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Visite uygulaması tarih oluyor

31.03.2010 14:30
Hastaların bürokrasi çilesi haline gelen 'visite kağıdı uygulaması' 1 Nisan'dan itibaren tarih oluyor...
Nisan ayıyla birlikte yürürlüğe girecek olan yeni Sağlık Uygulama Tebliği'nde, sağlık kuruluşlarına müracaat işlemleri ve kimlik tespiti işlemleri de yeniden düzenlendi.

Tebliğle "
Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kişilerin, ayakta ve yatarak tedavi hizmeti sağlayan kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına, işveren tarafından düzenlenen vizite kâğıdı ile müracaat etmeleri zorunludur" maddesi kaldırıldı. Buna göre artık çalışanlar herhangi bir sağlık kuruluşuna gittiğinde vizite kâğıdı uygulamasına tabi olmayacaklar. Özellikle çalışan işçilerin sağlık kuruluşlarına başvurularda vizite kâğıdı istemiyle karşılaştığı belirtiliyor.

İŞYERİ HEKİMLERİNİN REÇETESİ DE GEÇERLİ

Referans Gazetesi'nin haberine göre Tebliğle,
işyeri hekimlerinin yetkileri de genişletildi. Buna göre artık birinci basamak sağlık kuruluşları arasında "işyeri hekimleri" de yer alacak. Bu da işyeri hekimlerinin verdiği reçetelerin geçerli olması anlamına geliyor. Tebliğ, aile hekimliğine geçilmemiş yerlerde kurum doktorlarının yetkilerini de artırıyor.

Buna göre aile hekimliğine geçilmemiş yerlerde kamu
idaresi bünyesinde, kurum hekimi tarafından çalışan sigortalının yanı sıra sigortalının ailesine de bakabilmesi mümkün olacak. Tebliğin getirdiği bir düzenleme de belediyelerin açtığı poliklinikler için oldu. Tebliğle, birinci basamak sağlık kuruluşlarına belediyelere ait poliklinikler de eklendi. Buna göre artık belediyeler poliklinikleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'yla sözleşme imzalayabilecek ve karşılığında ödeme
alabilecekler.

REFERANS
Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri