Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşırı vitamin karaciğeri bitiriyor

07.10.2009 19:57
Uzmanlara göre, vitaminin yalnızca azı değil fazlası da zarar. Fazla alınan B3 vitamini karaciğer hasarına, C vitamini böbrek taşı oluşumuna, A vitamini de akciğer kanserine yol açabiliyor
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Gül Öz, kontrolsüz vitamin kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Günümüzde yetişkinlerin çoğunun, gıdalardaki vitamin ve minerallerin vücut tarafından yeterli emilemediği veya kullanılamadığı düşüncesiyle hap ve şurup şeklinde vitamin desteği aldığını anlatan Öz, ancak bu destek ürünlerinin yüksek dozlarda alınmasının tehlikeli olabildiğini söyledi. B3 vitamininin kuru fasulye, bezelye, tahıl kepeği, hurma, incir, yer fıstığında bolca bulunan ve ısı ile ışığa dayanıklı olup karaciğerde az miktarda depolanabildiğini anlatan Öz, bu vitaminin vücudun sinir sistemi ve hormonal düzeni gibi önemli fonksiyonlarını yerine getirmesinde önemli işlev yüklendiğini söyledi. B3 vitaminin eksikliğinde Pellegra hastalığının (unutma ve bunama) oluştuğunu belirten Öz, ancak bu vitaminin fazla alımının da deride yanma, kızarma, kaşıntı, karaciğer hasarına yol açtığını kaydetti. Doç. Dr. Öz, yumurta sarısı, karaciğer, böbrek, maya ve bazı sebzelerle tahılların içinde bulunan B-5 vitamininin ise öğütülme sırasında yarı yarıya kayba uğradığını ve eksikliğinde 'yanan ayak sendromu' gelişebildiğini, fazlalığında da bulantı ve ishal görülebildiğini ifade etti. bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C vitamininin de fazla alınmasının bazı sorunlar yaratabildiğini dile getirerek, 'C vitaminin eksikliğinde skorbüt hastalığı oluşur. Fazla alınmasında ishal, karın ağrısı, idrarda yanma, böbrek taşı oluşumu görülebilir' dedi.

A VİTAMİNİNE DİKKAT

Doç. Dr. Öz, balık yağı, tereyağı, yumurta, süt, peynir, kırmızı et ve karaciğer ile karoten olarak havuç, yapraklı sebze, domates, taze kayısı, muz ve sarı patateste bulunan A vitaminin görme, hücre gelişimi ve sağlığı, immun sistemin sağlıklı işlemesi, kemiklerin güçlenmesinde rol oynadığını söyledi. Bu vitaminin eksikliğinde, 'enfeksiyon riskinde artış, gece körlüğü oluştuğunu' anlatan Öz, fazlalığında ise 'bulanık görme, karaciğer bozuklukları, kemik gücünde azalma, doğum defektleri, akciğer kanseri riskinde artma, hiperkarotenemi' görülebildiğini bildirdi.

EKSİKLİĞİ DE SORUN

Doç. Dr. Öz, alkol, kafein ve antibiyotik kullanımında etkisiz hale gelen B1 vitaminin, hububat, kuruyemiş ve baklagillerde bulunduğu ve eksikliğinde 'Beriberi Hastalığı' görüldüğüne işaret etti. Karaciğer, dil, süt, yumurta, peynir, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, balık, mantar ve avokadoda bulunan B2 vitamininin eksikliğinin 'ariboflavinosis'a neden olduğunu dile getiren Öz, beyindeki kimyasal olaylarda rol oynayan 'Choline' maddesinin eksikliğinin ise genelde protein azlığına eşlik ettiğini belirtti.
Bu haber toplam 2672 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri