Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Washington Post'a İran Hamas yorumu

31 Aralık 2008 / 10:17
Washington Post Gazetesi Gazze'ye düzenlenen saldırının İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in son hatası olduğunu yazıyor.
Haber şöyle;
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze'ye düzenlenen saldırıyla iktidarının son 3 yılı içerisindeki ikinci hatasını yaptı.

Hizbullah'ı yok etmek amacıyla 2006 yazında Lübnan'a düzenlenen askeri harekat hedefine ulaşamadı. Aksine İsrail'in bu saldırısından Hizbullah gerek askeri gerekse siyasi açıdan daha güçlü çıktı.

İsrail Başbakanı Olmert, giderayak benzer bir hatayı Gazze'de yapıyor. Olmert, Ortadoğu barışı için yakaladığı fırsatı kaçırıyor. Bunun da ötesinde Gazze'ye saldırıp yüzlerce insanın ölümüne yol açarak İran'ın nükleer programı konusunda haklı kaygıların unutulmasına neden oluyor.

Ayrıca, verilen bütün söz ve taahütlere karşı Yahudi yerleşim birimlerinin bir türlü Filistin topraklarından sökülüp atılamaması da Olmert'in sicilinde kara bir leke olarak kalacak.

Gazze'ye düzenlenen saldırı da Hamas'ı Filistin halkının gözünde daha da güçlendirmekten başka bir işe yaramayacak ve Hamas, bu kanlı saldırılardan sanılanın aksine tıpkı 2006'da Hizbullah'ta olduğu gibi daha güçlü çıkacak.

Olmert, arkasında Abbas ve Esad'la bir uzlaşma umudu değil, yerle bir edilmiş bir Gazze bırakacak.

Hizbullah füzeleriyle dolu bir Lübnan ve Batı Şeria'da giderek artan Yahudi yerleşimleri...

Olmert'in başarısızlığı, Ortadoğu barışı için kaçırılan bir başka fırsat anlamına geliyor.

Ancak yaşananların tek sorumlusu Olmert değil. Başkanlığının son yılında Annapolis'te bir barış toplantısı düzenleyen Başkan Bush, hiçbir zaman Abbas'la ciddi bir diyaloga yanaşmadı.

Daha da kötüsü, Abbas İsrail'den gelen cömert tekliflere hayır deme konusunda kendisinden önceki Filistinli liderler gibi davrandı.

Sonuçta Olmert de kendinden önceki İsrailli liderler gibi savaşlarla anılacak. İsrail'de barış isteyen yeni bir liderin ortaya çıkması ise yıllar alacak."

Kaynak:
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri