Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, PKK'ya yardım etti

26.11.2010 11:41
ABD'nin Irak ve Afganistan'daki "kirli savaşı"nı kanıtlayan Wikileaks'in son parti belgeleri büyük gürültü koparacak.
El Hayat gazetesinin haberine göre ABD güçlerinin, PKK'ya silah verdiği ve Türkiye'deki saldırılarını görmezden geldiği iddia ediliyor..
 
ABD'nin Irak ve Afganistan'daki "kirli savaşı"nı kanıtlayan Wikileaks'in son parti belgeleri büyük gürültü koparacak. El Hayat gazetesinin haberine göre ABD güçlerinin, PKK'ya silah verdiği ve Türkiye'deki saldırılarını görmezden geldiği iddia ediliyor
 

Gözler, ABD'nin Irak ve Afganistan işgallerine dair savaş suçlarını belgelerle ispatlayan Wikileaks'in açıklayacağı son parti belgelere çevrildi. Jerusalem Post'un Londra merkezli Arapça yayın yapan El Hayat gazetesine dayanarak verdiği habere göre, son belgeler arasında, bazı ülkelerle ilişkilerin bozulmasına, hatta ABD'li diplomatların hayatlarının riske girmesine yol açabilecek yazışmalar var.

Askeri belgelerde PKK, "özgürlük savaşçıları ve Türk vatandaşları" olarak nitelendirilirken, ABD'nin Irak'taki tutuklu PKK'lıları serbest bıraktığı, Irak'ta bulunan ABD güçlerinin, PKK'ya silah verdiği ve örgütün Türkiye'deki saldırılarını göz ardı ettiği iddia ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü PJ Crowley ise, belgelerin yabancı liderler hakkında yerici ya da eleştirel ifadeler içermesi durumunda Washington'ı utandırabileceğini kaydederek, "Umuyorum bunlar yaşanmaz, ancak her ihtimale hazırız" dedi.

TÜRKİYE - EL KAİDE İDDİASI

Haftasonu yayımlanacak belgelerin, "Irak Savaşı Günlükleri'nden 7 kat büyük olduğu belirtiliyor. Belgelerde, Türkiye'nin Irak'ta El Kaide'ye yardım ettiği, Türkiye'nin sınırlarını kontrol altında tutamamakla suçlandığı öne sürülüyor. Bir Wikileaks yöneticisi ise belgelerin çevirisi için Türk gönüllülere ihtiyaç duyduğunu söylüyor. (Yeni Şafak)

Bu haber toplam 2548 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri