Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Wikipedia üzerinden şantaj!

06.12.2009 22:14
Tehdit mesajları alan bir kadın, şantajcının izini Wikipedia'da buldu.

Tehdit mesajları alan bir kadın, şantajcının izini Wikipedia'da buldu! İşte hikayenin devamı...

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de çok ilginç bir dava görüldü. İngiliz bir kadın bir süredir tehdit ve şantaj mesajları aldığını söyleyerek mahkemeye başvurdu. Başvuru dilekçesinde şantajcısının izini bulduğunu da söyledi!

Kadın, bir süredir devam eden bu şantaj çabalarının üzerine, bir Wikipedia makelesinde kendisi ve küçük çocuğu hakkında kimsenin kolay kolay bilemeyeceği özel bilgilere rastladı. Bunun üzerine şantajcısının aynı zamanda Wikipedia'daki ilgili başlığı hazırlayan kişi olduğundan şüphelendi. Yargıç bu başvuruyu haklı buldu ve Wikipedia'dan ilgili başlığı düzenleyen kişinin IP adresini istedi.

Wikipedia yetkilileri ise sitenin içeriğinden sorumlu tutulamayacaklarını hatırlatıp, sitenin sadece ABD kanunları ile yargılanabileceğini söylediler. Buna rağmen durumum hassasiyeti nedeniyle eğer İngiliz yargıç bu konuda kendilerine resmi bir talepte bulunursa IP adresini kadına vereceklerini de açıkladılar. İngiliz yargıç da tam olarak bunu yaptı. Resmi bir yazı ile IP adresini istedi. Wikipedia ise şu anda konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.


Bu haber toplam 1882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri