Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yağış gece geç saatlere kadar devam edecek

09.09.2009 10:05
İstanbul'daki sağanak yağışın saat 23.00'a kadar devam edeceği bildirildi. Ayrıca Kapıdağı Yarımadası ve Erdek'te de sağanak yağış bekleniyor.
Sağanak yağış ve beraberindeki sel nedeniyle 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 13 kişinin yaralandığı, yüzlerce evin ve işyerinin sular altında kaldığı İstanbul'da yağışların gece saatlerine kadar davam edeceği kaydedildi.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Avrupa yakasında devam eden kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bu geceden itibaren İstanbul genelinde görüleceği ve akşam saatlerine kadar etkisini sürdüreceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü "kısa süreli acil" koduyla yaptığı açıklamasında

Kapıdağı Yarımadası ve Erdek'te gök gürültülü ve sağanak yağışın beklendiğini bildirdi. Yağışlar saat 16.00'a kadar devam edecek.

Açıklamada vatandaşlar sel felaketlerine karşı uyarıldı.

Uyarılarda selden önce yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

"Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın. Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın. Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları içeri alın. Su kaynakları kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun. Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın. Kum torbaları temin edin. Selin kullanabileceği ark, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun. Açık alandaysanız en yüksek cisim siz olmayacak şekilde tepeye çıkın.

Sel sırasında alınacak tedbirler ise şöyle:

Yüksek yerlere çıkın. Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin yüzde 80'ninin araç içinde olduğunu unutmayın. Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin. Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın. Hızla akan 15-20 santimetre derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın. Ev yada işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb.. kapatın. Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın."

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri