Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yağlık kabak çeşidi üretilecek

22 Ocak 2009 / 20:55
Bolu Kalite Yem, Naturol markasıyla yağlık kabak çeşidi üretecek
Bolu Kalite Yem Sanayi A.Ş Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram, standart tohum kaydı işlemlerini tamamladıkları yağlık kabak çeşidini Naturol markasıyla bu yıl üretmeye başlayacaklarını bildirdi.

Erbayram, yaptığı yazılı açıklamada, 4 yıldır sürdürdükleri yasallaştırma işlemlerinin sona erdiğini ifade etti. Erbayram, "Avusturya'dan ithalatını gerçekleştirdik. En büyük özelliği genleriyle oynanmamış ve çekirdeklerinin kabuksuz olmasıdır. Kabuksuz kabak çekirdeği yağlık bir çeşittir. Yüzde 44-45 yağ, yüzde 32-33 protein ihtiva eder. Yağ soğuk servis, salata üstü kullanımı yanında, masaj yağı ve kozmetik alanlarında kullanılmaktadır. Çekirdekler ise çerez olarak ve fırın sanayisinde kullanılmaktadır." dedi.

Yeterli üretim gerçekleştirildiğinde ihraç şansının yüksek olduğunu belirten Erbayram, yurdun birçok yöresinde sözleşmeli olarak üretim gerçekleştirmeyi istediklerini dile getirdi. Erbayram, kabuksuz kabak çekirdeğinin faydalarını şöyle sıraladı: "Kabak çekirdeği erkeklerde idrar zorluğu ve prostat büyümesinin giderilmesine de yardımcı oluyor. Özellikle bu çeşit, bütün Avrupa'da prostat büyümesine etkisi kanıtlanmış bir çeşittir. E vitamini, selenyum ve çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği bağışıklık sisteminin güçlenmesi için iyi bir kaynaktır. Ayrıca kabak çekirdeğinden tenya ve kurt düşürücü olarak da faydalanılabilir." Erbayram, kabak bitkisinin yurdun serin bölgelerinde kolay yetiştiğini, toprağa gölge yapan bir bitki olduğu için iyi bir münavebe bitkisi olduğunu anlattı. Erbayram, "Kendinden sonra gelen ürüne verim artışı sağlar. Organik tarıma kolay adapte olan bir bitki çeşididir." dedi.


(CİHAN)

Bu haber toplam 6542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri