Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yahudi Başkan Yardımcısı mı?

05 Ağustos 2008 / 06:54
İŞTE MCCAIN'İN KAFASINDAKİ BAŞKAN YARDIMCISI

AP haber ajansı, John McCain'in başkan yardımcısı adayı araştırma komitesinin, Amerikan Temsilciler Meclisi Virginia Milletvekili Eric Cantor'dan (sağda) kişisel dökümanlarını istediğini duyurdu. Kasım ayındaki başkanlık mücadelesinin cephe eyaletlerinden biri olması beklenen Virginia eyaleti, başkan yardımcılığı aday adayları için de en fazla isim barındıran eyalet oluyor. Demokrat Parti'de eyaletin valisi Tim Kaine ve Senatör Jim Webb'in adları potansiyel başkan yardımcısı adayları olarak anılıyor.


Cumhuriyetçi Parti'de de önceki gün bir Virginialı politikacının adı kulislere düştü. AP haber ajansı, John McCain'in başkan yardımcısı adayı araştırma komitesinin, Amerikan Temsilciler Meclisi Virginia milletvekili Eric Cantor'dan kişisel dökümanlarını istediğini duyurdu. Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçi azınlık grubunun üç numarası olan 45 yaşındaki Cantor, Temsilciler Meclisi'ndeki tek Yahudi kökenli Cumhuriyetçi milletvekili. AP, Cumhuriyetçi Partinin muhafazakar kanadından da büyük destek gören Cantor'u, "Kongre'deki en hırslı İsrail destekçileri arasında" ifadesiyle tanıttı.

ABD'de iki büyük partide başkan yardımcısı adayı gösterilen ilk isim Joe Lieberman olmuştu. 2000 yılında Al Gore ile birlikte Demokrat Partinin başkanlık seçimi etiketinde yer alan Lieberman, bu yılki seçimde Cumhuriyetçi aday John McCain'i destekliyor. Eğer McCain'in yardımcı adayı Cantor olursa ve seçimi kazanırlarsa Eric Cantor, ABD'nin ilk Yahudi başkan yardımcısı olacak.

Cantor'un Cumhuriyetçi Parti'ye, bazı kritik eyaletlerde önemli rol oynayan Yahudi oylarını getirmenin yanı sıra, gençliğiyle de McCain'in imajına katkı yapacağı değerlendiriliyor. Cumhuriyetçi Parti'de, Minnesota Valisi Tim Pawlenty, Massachusetts eski Valisi Mitt Romney ve Ohio Milletvekili Rob Portman da isimleri geçen diğer potansiyel adaylar.

(Cihan)

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri