Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Aksa'da yeniden olaylar çıktı

25.10.2009 10:22
Yahudi bir grubun bugün Kudüs-Haremüşşerif'e yeniden girme teşebbüsü, Eski-Kent'te gerilimi yeniden artırırken, cami içinde şiddet olayları yaşandığı bildirildi.
Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, Yahudi grubun içeri girmesine 500 dolayında İsrailli polis ve güvenlik görevlisi eşlik etti. Ancak Yahudi grubun camiye de girmek istemesi yine olaylara neden oldu. Cami içerisinde bulunanlarla polisler arasında şiddet olayları yaşanırken, bazılarının polise molotofkokteyli attığı, bunun gerilimi iyice tırmandırdığı ifade ediliyor. Bunun üzerine polisin cami içinde bulunanlara ateş açtığı ve göz yaşartıcı bomba kullandığı belirtiliyor.

Camideki çatışmalarda, Filistinli kaynaklara göre en az 6 kişi yaralandı. İsrail polisinin camidekilerden ve caminin Filistinli korumalarından en az 10 kişiyi de tutukladığı ifade ediliyor.

Polis, "Tapınak Enstitüsü" adlı bir Yahudi grubun, bugün Haremüşşerif'e girmek üzere çağrıda bulunması nedeniyle cami çevresinde ve Eski Kent'in (Doğu Kudüs) etrafında geniş güvenlik önlemleri almıştı.

Camiden halka, El Aksa'ya gelip korumaları çağrıları yapıldı.

Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri