Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yahudi lobisinden Chavez'e komplo!

18 Şubat 2009 / 09:23
Gazze katliamı sırasında Venezuella'da meydana gelen sinagog saldırısının ‘anti-Semitik' değil, basit bir hırsızlık olayı olduğu ortaya çıktı.
Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in İsrail'i eleştiren sözlerinden yola çıkan Yahudi lobileri ve İsrail, sinagog saldırısını Chavez'i vurmak için kullanmış ve ‘Chavez anti-Semitizm'i körüklüyor' propagandası yapmıştı. Ancak olayı araştıran polisler, sinagogun, hahamın kendisine borç para vermediği eski koruması tarafından saldırıya uğradığını ortaya çıkardı.

İsrail'in Gazze katliamı sırasında, İsrail büyükelçisini ülkeden kovan Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez için, Amerika'daki Yahudi lobileri ve İsrail'in kurduğu ‘Anti-Semitizm komplosu' boşa çıktı. Yahudi lobileri ve İsrail'in, Chavez'in İsrail büyükelçisini ülkeden kovmasından sonra başkent Karakas'taki bir sinagog'a yapılan saldırıyı ‘Chavez'in İsrail karşıtı sözleri nedeniyle sinagog yakıldı' yorumlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

CHAVEZ İSRAİL'İ ELEŞTİRİNCE, SİNAGOG SALDIRISI ‘ANTİ-SEMİTİK' OLDU
30 Ocak'ta başkent Caracas'taki Tiferet Yisrael Sinagogu'na yapılan saldırıyı araştıran Venezuella polisi, saldırının arkasında hırsızlık olayı olduğunu ortaya koydu. Olayın ardından Yahudi lobileri ve İsrail'in ‘Venezuella'daki anti-Semitik bu olayı kınıyoruz. Venezuella Yahudi toplumunu korumaya almalı” açıklamalarıyla, İsrail'e sert eleştiriler yönelten Chavez'i köşeye sıkıştırma girişimleri, sinagogun hırsızlık nedeniyle yakıldığının ortaya çıkmasıyla boşa çıktı.

HAHAM, KORUMASINA BORÇ PARA VERMEYİNCE…
Venezuella'da Chavez karşıtı El Universal gazetesinin haberine göre, Tiferet Yisraeli Sinagogu'na yapılan saldırı ‘Anti-Semitik' değil, basit bir hırsızlık olayı olduğunu yazdı. Olayla ilgili olarak polisin yaptığı araştırmalara yer veren gazete, sinagoga saldıran çetenin başında bir cinayet dedektifinin bulunduğunu, çete içerisindeki bir başka polis memurunun daha önce sinagogun hahamının korumalığını yaptığı ve hahamın kendisine borç para vermeyi reddettiği için bu saldırıyı gerçekleştirdiğini bildirdi.

YAHUDİ LOBİLERİ CHAVEZ'İ SORUMLU TUTMUŞTU
Gazete, sinagog duvarlarına çizilen ‘Anti-Semitik' sloganların da, polisi yönlendirme amaçlı olduğunu yazdı. 27 Aralık'ta başlayan ve 22 gün süren Gazze katliamında Venezuella Devlet Başkanı İsrail büyükelçisini ülkeden kovmuş ve ardından da sinagog saldırısı gerçekleşmişti. Venezuella Devlet Başkanı Chavez'in İsrail'e yönelik sert eleştirileri nedeniyle sinagog saldırısını ‘Anti-Semitik olay' olarak niteleyen Amerika'daki başta Amerikan Yahudi komitesi ve diğer Yahudi kuruluşları ile İsrail, olayı kınamış ve Venezuella'nın Yahudi toplumuna karşı artan saldırılarda yetersiz önlem aldığını öne sürmüştü.
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri