Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Resepsiyonda şaşırtan diyalog

31.10.2009 00:42
Türkiye'deki Yahudi Cemaatinin önderi Hahambaşı İsak Haleva, Gül'e öyle bir söz etti ki konuşmaya şahit herkes şaşırdı.
Türkiye ile İsrail ilişkileri son dönemde büyük gerginlik yaşarken, Türkiye'deki Yahudi Cemaatinin önderi Hahambaşı İsak Haleva,, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için her cumartesi dua ediyoruz" dedi.

Bu ilginç ayrıntı dünkü Çankaya Köşkü Resepsiyonu'nda yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,"Camilerde ediyorlar mı bilmiyorum ama sinagoglarda, hem de ismimi anarak dua ediyorlarmış, sağolsunlar." dedi...

Türkiye ile İsrail,, Davos'taki "one mınute" olayıyla başlayan ve sonra ortak tatbikattan İsrail'in dışlanmasıyla büyüyen krizi yaşayadursun, Türkiye'deki Yahudi Cemaati, Cumhurbaşkanlığı makamıyla belki de en sıcak dönemini geçiriyor.

Bu durum Çankaya Köşkü'nde akşam verilen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nda ilginç bir diyalogla kendini gösterdi. Resepsiyon girişinde konuklarını tek tek karşılayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül,salonda dolaşmaya geçtiklerinde Türkiye'deki Yahudi Cemaatinin önderi Hahambaşı İsak Haleva ile karşılaştı.

Cumhurbaşkanı Gül, Habertürk Televizyonu Ankara Temsilcisi Ünsal Ünlü'ye "Biliyor musun, museviler her cumartesi sinagoglarda, hem de adımı anarak benim için dua ediyorlarmış" dedi. Bundan sonraki sohbetse, yaşanan sıcak dostluğu gösterir nitelikteydi.

HALEVA: Sayın Cumhurbaşkanım, bu hafta üç kez dua ettik.

CUMHURBAŞKANI GÜL: Öyle mi, neden üç kez?

HALEVA: Haftalık ayinimiz dışında, bir düğünümüz bir de ayrıca törenimiz vardı.

CUMHURBAŞKANI GÜL: Sağolun, çok teşekkür ederim.

İsak Haleva, Habertürk'e "Biz kendisi için duamızı hiç eksik etmiyoruz" açıklaması yaparken, Cumhurbaşkanı Gül, "Camilerde ediyorlar mı bilmem ama sağolsunlar sinagoglardan dua alıyoruz" diyerek güldü. Haleva'nın bundan sonra yöneldiği kişi de Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrünnisa Gül'dü. Haleva'nın Bayan Gül'den bir isteği vardı:

HALEVA: sayın cumhurbaşkanımıza iyi bakıyor musunuz?

HAYRÜNNİSA GÜL: Bakıyorum tabii.

HALEVA: Lütfen ona iyi bakın hanımefendi.


Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri