Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yahudiler kadın yönetici istemiyor

25 Eylül 2008 / 11:05
İsrail'de tarikatlara ait gazeteler, Hükümeti kurmakla bir bayan görevlendirilince zor durumda kaldılar ama fotoğrafını da basmıyorlar, ismini de yazmıyorlar.

İsrail'deki dinci Yahudilerin günah diye kadın fotoğrafı basmayan gazeteleri, bu kuralı hükümeti kurmakla görevlendirilen Tzipi Livni için de bozmuyor. Bu gazeteler, Livni'nin ön adını da kullanmayacaklar.

İsrail'de, ahlâksızlık olduğu gerekçesiyle bugüne kadar kadın fotoğrafı yayımlamayı reddeden aşırı dinci gazeteler, söz konusu yayın politikalarını ülkenin yeni başbakanı olmaya hazırlanan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni için de bozmayacaklarını açıkladılar.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, geçen çarşamba günü İsrail'in en büyük partisi Kadima'nın genel başkanı seçilen ve Başbakan Ehud Olmert'in istifasından sonra hükümeti kurmakla görevlendirilen Livni'nin halkla ilişkiler danışmanı Avraham Kroizer, “haredi” olarak bilinen ultra-Ortodoks Yahudilerin yayımladıkları gazetelerin sayfalarında Livni'nin fotoğrafına yer vermeyeceklerini söyledi. 

Yüzünü mozaikleyecekler
Kroizer, bu gazetelerin haberin yapısı gereği Livni'nin fotoğrafını kullanmak zorunda kalacakları durumlarda da Livni'nin yüzünü mozaikleme yoluna gideceklerini aktardı.
Haredilerin en eski günlük gazetelerinden biri olan Hamodia'dan bir üst düzey yetkili de Kroizer'in iddialarını doğrularken, haberlerinde Livni'nin ön ismi Tzipi'yi de kullanmayacaklarını vurguladı.
İsmi açıklanmayan yetkili, “Bir kadına ön ismiyle hitap etmek kabul edilebilir birşey değildir, bu yüzden kendisinden 'Bayan T. Livni' ya da sadece 'Bayan Livni' diye bahsedeceğiz” dedi.
Yayın politikalarından etkilenen tek kadının Livni olmayacağını ve geçmiş yıllarda eski İsrail Başbakanı Golda Meir'in bile fotoğraflarını basmadıklarını söyleyen yetkili, “Biz bugüne kadar hep Tevrat'a uygun davranmaya çalıştık. Bundan sonra da böyle yapacağız” ifadesini kullandı.
Ultra-Ortodoks gazetelerinin Livni'nin fotoğrafını ve ön ismini yayımlamama kararı almasını ülkedeki kadın hakları savunucuları “çılgınlık” olarak tanımladı. “İsrail Kadın Ağı” derneğinin kurucusu Galia Golan kararı “Ortaçağ zihniyeti” olarak değerlendirdi.
İsrail'in 7 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan haredilerin gazeteleri, kadınlarla ilgili haberlerinde ve ilanlarında bile kadın resmi kullanmıyor.
Bu gazeteler kadınların yanı sıra haredilerin görmesinin uygunsuz olduğunu düşündükleri televizyon gibi bazı elektronik aletlerin fotoğraflarına da sayfalarında yer vermiyorlar.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 4602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri