Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yahudiler'den Yeni Bir Tahrik

13 Ekim 2008 / 15:17
Mescid-i Aksa yakınlarında 100 yıl önce açılan, sonra da terkedilen sinagog, hahamların katıldığı bir törenle açıldı.
Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın 100 metre yakınındaki bir sinagog, bir grup haham ve İsrailli politikacının katılımı ile açıldı. Eski bir sinagogu yeniden açtıklarını ileri süren Ağlama Duvarı hahamı Shmuel Rabbinoviç, "Bugün bu ibadet yerine Yahudiliğin tekrar dönüşünü kutluyoruz" ifadesini kullandı. Yahudilerin eski diye niteleği sinagog, sadece 100 senelik.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre Rabbinoviç, "Müslüman liderlerin Mescid-i Aksa'nın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığımız suçlamaları doğru değil. Yahudi yasasına göre, Mescid-i Aksa'ya gitmemiz yasak. Çünkü biz hepimiz temiz değiliz. Akra'daki olayların bu kutlamaya zarar vermesine izin vermemeliyiz. Bu sinagog, ibadet ve barış yeridir" iddiasında da bulundu.

Kudüs Belediye Başkanı Uri Lupolianski, sinagogun tekrar açılmasının kışkırtıcı bir eylem olduğu görüşlerine karşı çıkarak "İnsanların bir restorasyon eylemini kontrolü ele geçirmek için bir mücadele şeklinde ifade etmelerine şaşırdım. Bazı insanlar söyledi diye bizim davranışımız bir şiddet olmaz" ifadesini kullandı.

Sinagogun yerine satın alan ve sinagoga bağışlayan Irving ve Cherna Moskowiç'in kızı Laurie Moskowiç Hirsch, aynı gazeteye yaptığı açıklamada, Yahudi varlığının güçlendirilmesinin Filistinlilere karşı en iyi karşılık olduğunu söyledi.

Moskowiç Hirsch, "Akra'daki şiddete en iyi cevap buraya büyük bir Yahudi varlığını getirmektir. Bu varlıkları satın almaktır. Ohel Yitzhak projesini Yahudi varlığını güçlendirme çalışmalarınına bir parçası olarak görüyorum. Araplar kalmak istiyorlarsa, nazik davranmak zorundalar" dedi.

Gazetenin haberine göre, Ohel Yitzhak Sinagogu, 1938'de kendilerini Duvarların Muhafızı olarak isimlerinderen bir grup Yahudi tarafından terkedildi. Bina, Mescid-i Aksa'ya en yakın sinagog. Macar yahudiler tarafından arsası satın alınan ve 1904'te inşa edilen sinagoga ayrıca Macarca Ungarin Shul da deniliyor. Sinagog arazisinin satın alınmasını gerçekleştiren Ateret Kohanim örgütünün bildirdiğine göre sinagog arsası Macar Yahudi toplumu tarafından Müslüman Halidi ailesinden satın alındı. Elmas tüccarı Haham Yitzhak Ratsdorfer de sinagogun inşasını üstlendi.
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri