Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yalan haberle kim kazandı?

22 Mayıs 2008 / 08:41
Olmayan istifa haberinden kim kazançlı çıktı?

Asılsız çıkan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın istifa ettiği haberlerinin yayılması ve ardından gelen Yargıtay'ın açıklamaları piyasaları gerdi. Borsa 41 bin puanın altına düşerken dövizde yükseliş görüldü.

Yılmaz'ın istifasına ilişkin dedikoduların piyasalarda dolaşması üzerine Merkez Bankası Basın Sözcüsü Cihan Aktaş, Reuters'a yaptığı açıklamasında, "Haberler tamamen spekülasyon ve gerçek dışıdır" dedi. Dün Londra para ve sermaye piyasalarında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın istifa edeceğine yönelik söylentiler üzerine bu açıklamanın yapıldığı öğrenildi.

Merkez Bankası'nın 5 gün öncesi 0.50 puanlık faiz indiri kararının ardından IMKB 42.500 seviyesine yükselmiş, dövizde ise hızlı bir düşüş yaşanan piyasalarda, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın dün öğleden sonra istifa ettiği söylentilerinin yayılması yatırımcı tarafından tedirginlikle karşılanmış yurtdışı borsalarına paralel gelişmelerle birlikte borsa yüzde 2.83 değer yitirdi, dolar fiyatı ise gelişmelerin ardından 1.23 seviyesinden 1.24'e , 13 Ocak 2010 vadeli gösterge niteliğindeki tahvilin bileşik faizi ise yüzde 19.51'e yükselmişti.

SPEKÜLATÖR KİM?

Yaşanan bu gelişmelerin ardından kafalarda soru işaretleri kaldı. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın istifa edeceği dedikodularını kim yaydı? Bu dedidokularından ardından piyasalarda yaşanan gelişmelerden kim kârlı çıktı?

Petrol fiyatlarının rekor seviyelerde seyretmesi, ABD ve Avrupa'da yükselen toptan fiyatların enflasyon kaygılarını canlandırması ve içeride devam eden siyasi belirsizlikler kur ve faizde ciddi dalgalanmaların yaşanmasına neden oluyor. Bu kaotik ortamdan yararlanmak isteyen bazı yabancı ve yerli bankaların, "Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz istifa etti" gibi maksatlı haberleri gündeme getirmeleri krizin daha da derinleşmesine neden oluyor. Diğer yandan İngiliz haber ajansı Reuters tarafından piyasalara pompalanan "kapatma davası" haberleri de yatırımcıları tedirgin ediyor. Bunun neticesinde bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.2365/1.2385 YTL olan dolar, sabah 09.00'da 1.2415/1.2440 YTL seviyesine yükseldi. Bonoda 13 Ocak 2010 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi bankalararası piyasada dün yüzde 19.51, valörlüde yüzde 19.56 oldu. Bu sabah tezgahüstü piyasada bileşik faiz yüzde 19.65 seviyesinden açıldı.

Bankacılar, AK Parti hakkındaki kapatma davasında partinin kapatılma olasılığının ağırlık kazanmasının kur ve faizdeki yükselişte bir miktar payı olduğunu doğruluyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir yabancı banka analisti, "Bir takım güç merkezleri Türkiye'nin içinden geçtiği süreçten kendilerine kâr oluşturmaya çalışıyor. Burada merkez bankası engelleyici bir rol üstlenebileceği için bu kurumun hedef alınması da son derece doğal." yorumunu yaptı.

Yargıtay açıklama yaptı Borsa gerildi

AK Parti hakkındaki kapatma davasına yönelik artan tedirginlik piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Reuters Haber Ajansı'nın geçen hafta sonu bir bakana atfen verdiği 'AK Parti kapatılacak' haberinin ardından dün Yargıtay'dan gelen sert açıklama Borsa endeksinin 40.597 puana kadar gerilemesine yol açtı. Borsa'nın iki günlük kaybı bir ara yüzde 4'ü aştı. Döviz ve faiz de tırmanışa geçti. Dolar 1,245, Euro 1,96 YTL'ye, bono bileşik faizi de yüzde 19,65'e çıktı.

Kaynak:
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri