Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yalçınkaya'nın masasındaki 3 dosya!

01.05.2010 13:17
AK Parti hakkında kapatma davası açılacağı söylentileri üzerine Başsavcı Yalçınkaya açıklama yaptı.

Habur yargılaması, Yargıtay dinlemesi, İlhan Cihaner’in soruşturması konusu Yargıtay Cumhuriyet Başbavcısı Yalçınkaya'nın masasında.

Dosyaların incelendiğini belirten Yalçınkaya, "yeterli delil bulunduğunda dava açılır" dedi.

Okay Gönensin'in dile getirdiği en kara senaryo haberi Ankara'yı karıştırdı. Buna göre AK Parti Anayasa'nın değiştirilemez maddelerini değiştirmek suçundan kapatılması hedefleniyordu.

Çok konuşulan senaryo sonrası gözler Yargıtay Cumhuriyet Başbavcısı Yalçınkaya'ya çevrildi.

İKİ DUDAĞIMIN ARASINDA DEĞİL

Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir ve yargı muhabiri Oya Armutçu’ya konuşan Yalçınkaya, temkinli konuştu. Yalçınkaya, "Ortada dolaşan gerçeklere dayanmayan iddiaları üzülerek izliyorum. Kapatma davası açmak benim iki dudağımın arasında değil. Yeterli delil olduğunda dava açılır ” dedi. Kamuoyunda çok konuşulan üç konuya dikkat çeken Başsavcı, siyasi partiler sicil bürosunu çalıştığını vurgulayarak şunları söyledi:

İNCELEMELER SÜRÜYOR

Yeterli delil olduğunda dava açılır. Açılsa açılırdı. Bu benim iki dudağımın arasında olan birşey değil. Siyasi partiler sicil büromuz çalışıyor. Habur yargılaması, Yargıtay dinlemesi, İlhan Cihaner’in soruşturması konusunda dosyalar istendi. Bunların hepsi üzerindeki inceleme sürüyor. Bu konu benim tek başıma takdir edebileceğim bir konu değil. Kurumsal olarak çalışıyoruz. Parti kapatma davaları kamu adına açılır, toplumun tümü mağdurdur, zarar görendir. Davalı ise hukuka göre haksız faaliyette bulunan siyasi partidir.

PAZARLIK OLMAZ

Demokrasinin güvencesi olan hukuk devleti ilkesi siyasi partiler arasında tartışma ve pazarlık haline getirilmemelidir. Hukuk ve mahkemeler siyasi malzeme olarak siyasi partice kullanılmaya başladığında, hukuka ve yargıya olan güven azaltılmak suretiyle devletin yapısı demokratik toplum düzeni bozulur. Hukukun etkinliği hukuk birliği ve uzlaşma kültürü bulunmayan toplumlar, temel hak ve özgürlüklerine kaybetmeye başlarlar. Yüce halkımız yargısal denetime tabi olmayan bir siyasi hareketi hiçbir halde kabul etmez.

Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri