Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yamağından şüpeleniliyor

11 Ağustos 2008 / 14:44
Uğur Mumcu'nun tüm yaşamını günü gününe birilerine rapor eden 'yamağı'nın suikast sonrası medyadaki hızlı yükselişinin belgeleri bulundu.

Ergenekon tutuklusu Oğuztan'ın bilgisayarındaki belgede Mumcu'nun tüm yaşamını günü gününe birilerine rapor eden 'yamağı'nın cinayet sonrası medyadaki hızlı yükselişi anlatılıyor

Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Ümit Oğuztan'ın evinde ele geçirilen bilgisayar hard diskinde Uğur Mumcu suikasti ile ilgili olarak önemli bilgilere yer verildiği ortaya çıktı. Raporda, korkunç cinayetin meydana geldiği 24 Ocak'tan bir gün önce JİTEM komutanı Albay Durmuş Coşkun Irmak'ın ısrarla Uğur Mumcu'yu aradığı ancak ulaşamadığına yer verildi. Mumcu'nun yamağı olarak nitelenen ve kısa sürede yükseldiği belirtilen genç bir gazetecinin ise her dakikasını rapor ettiği belirtildi.

JİTEMCİ ALBAY ULAŞAMADI

Uğur Mumcu'nun PKK'nın derin ilişkilerini gözler önüne seren elindeki dosyadaki bilgileri teyit etmek için bir takım resmi görevlileri aramasının sonunu getirdiğine dikkat çeken raporda, Mumcu'ya öldürülmeden bir gün önce ulaşmaya çalışan JİTEM görevlisi olduğu anlatılıyor. 23 Ocak günü Mumcu'yu ısrarlı bir şekilde arayan JİTEM komutanı Albay Durmuş Coşkun Irmak'ın Mumcu'nun sekreterine 'Hayati bir konu. Mutlaka beni görüştürmelisiniz' şeklindeki telkinlerine raporda yer veriliyor. Albay Coşkun Irmak'ın tüm çabalarına rağmen 'hayatın tehlikede' uyarısı yapamadığı Mumcu, bir gün sonra otomobiline konulan bombayla feci bir şekilde öldürülüyor.

'GENÇ YAMAK'

Raporda Mumcu'nun ne üzerinde çalıştığını yanındaki arkadaşlarına anlatmak gibi bir alışkanlığı olmasına rağmen hiç kimsenin bu konuda bir yorum yapmamasına da dikkat çekiliyor. Mumcu'nun 'yamağı' olarak değerlendirilen ve daha sonra hızla yükselerek bir televizyonun haber genel yayın yönetmeni olan genç bir gazetecinin ünlü gazeteciyle ilgili bilgileri sızdırdığı savunuluyor. Raporda genç gazetecinin 'Mumcu'nun her gün ne yaptığını, kimlerle görüştüğünü ve hangi konular üzerinde çalışma yaptığını günü gününe birilerine sürekli biçimde rapor ettiği' belirtiliyor.

Haber: Zafer Kütük/Star
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri