Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yanan bebeği kabul etmediler

14 Mayıs 2008 / 09:19
Hastaneler, yanan bebeği kabul etmedi.

Üzerine kaynar su dökülen 8 aylık Rabia Karagöz'ü 4 hastane kabul etmedi. 6 saat boyunca hastane hastane dolaştırılan Rabia, havale geçirmek üzereyken özel bir hastanede yoğun bakıma alındı.

Üzerine kazayla kaynar su dökülen 8 aylık Rabia Karagöz'ü 4 hastane farklı gerekçelerle kabul etmedi. Yaklaşık 6 saat boyunca hastane hastane dolaştırılan Rabia, havale geçirmek üzereyken İstanbul'da özel bir hastanede yoğun bakıma alındı. Karagöz ailesi hastane yetkililerine tepki gösterdi. Hastanelerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Adana'da özel bir tıp merkezindeki sağlık skandalının bir benzeri İstanbul ve Kocaeli'nde yaşandı. Gebze'de ikamet eden Özal-Sevil Karagöz'ün 8 aylık kızları Rabia'nın vücudunun büyük bir bölümü, üzerine dökülen kaynar suyla yandı. Anne Sevil Karagöz, acılar içinde ağlayan bebeğini komşularının yardımıyla Darıca Devlet Hastanesi'ne götürdü. Burada ilk müdahale yapıldıktan sonra yanık üniteleri olmadığı gerekçesiyle Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Ancak burası da yanık ünitesi olmadığı gerekçesiyle Rabia'yı kabul etmedi. Acılar içinde kıvranan bebeğin ailesi bu kez Derince Devlet Hastanesi'nin yolunu tuttu. Derince ise 'yanık merkezinde yer olmadığı için' kabul etmedi. Bu sırada Darıca Devlet Hastanesi'nden Rabia'nın içinde bulunduğu ambulansa telefon edildi. Hastane yetkilileri, yaralı Rabia'nın İstanbul'da bulunan Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülmesini istedi. Rabia, gecenin ilerleyen saatlerinde İstanbul'a getirilebildi. Minik bebek, bir süre burada müşahede altında tutuldu. Hastane yetkilileri bir süre sonra havale geçiren ve durumu gittikçe kötüleşen Rabia'yı yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı için kabul edemeyeceklerini açıkladı. Kızının feryatlarına dayanamayan anne fenalaştı. Hasta yakınları, hastane yetkililerinin vurdumduymaz davrandıklarını söyleyerek tepki gösterdi. Burada da kalamayan Rabia, ambulansla son olarak özel bir hastaneye götürüldü. Rabia tam 6 saat süren zulümden sonra burada yoğun bakıma alınabildi. Ailesinin bekleyişi sabaha kadar sürdü. Baba Özal Karagöz, 6 saat boyunca 5 hastane dolaştıklarını ifade ederek, hastane yetkililerine tepki gösterdi.

Bakanlık, soruşturma başlattı

Sağlık Bakanlığı, Gebze'de yaşanan üzücü olayla ilgili soruşturma başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın insan sağlığına ve özellikle bebek ve çocukların sağlıklı bir biçimde hayatlarını sürdürmeye yönelik hassasiyetinin kamuoyu tarafından bilindiği hatırlatılatarak, "Gebze'de meydana gelen bu üzücü vakada ihlali ve sorumluluğu bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari işlem yapılacaktır." denildi. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık da, Rabia'yı kabul etmeyen hastaneler hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladı. Üç hastaneden de konuyla ilgili bilgi aldığını belirten Aydınlık, "Çocuk ilk önce Darıca Devlet Hastanesi'ne götürülmüş. Hastanede yanık ünitesi olmadığı için Devlet Hastanesi ambulansı ile Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne yönlendirilmiş. Burada da yanık ünitesi olmadığı için Derince Devlet Hastanesi'ne sevk edilmiş. Buradaki ünitede de yer olmadığı için hasta kabul edilmemiş." açıklamasında bulundu. Hastane ile görüşmeden sevk yapılmasının yanlış olduğunu belirten Aydınlık, konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını sözlerine ekledi.

Zaman - Armağan Aydın, Mehmet Güler

Bu haber toplam 3966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri