Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yangın giderek büyüyor

03 Ağustos 2008 / 19:31
Antalya'da iki ayrı noktada iki büyük yangınla uğraşıyor. Ümitler kesildi, yangon dördüncü gününe girdi. Herkes perişan!
Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerini etkileyen orman yangını 4'üncü gününe girdi. Kumluca'da turistik Olimpos mevkisi yakınlarında çıkan orman yangınının ise üç yönden kontrol altına alındığı, yangının Musa Dağı'nın zirvesine doğru büyümeye devam ediyor.

Antalya'nın Serik ilçesinde 31 Temmuzda başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle Manavgat ilçesine kadar büyüyen orman yangını, Taşağıl beldesinin doğu yönündeki Çardak istikametine doğru ilerliyor.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, yaptığı açıklamada, yangının ilerlediği Çardak yönünde tahkimat yaptıklarını ifade etti. Kurtulmuşlu, bu yönde yerleşim birimi de bulunmadığını bildirdi.

Güneşin doğmasıyla birlikte havadan müdahaleye başlandığını söyleyen Kurtulmuşlu, ''Rüzgarda yeni bir patlama, cephe açılma hareketi olmazsa, bugün öğleden sonra yangını tamamen kontrol altına alacağız. İşi büyük ölçüde kolayladık'' dedi.

Kurtulmuşlu, yangına 5 helikopter, 2 amfibi uçak, 5 Türk kuşu uçağı ile havadan müdahale edildiğini belirtti.

VATANDAŞLARIN EVLERİNİ KURTARMA ÇABALARI
Yangın söndürme işçileri sabaha kadar çalışmalara devam ettiler. Yangının yaklaşması riski olan köylerde yaşayan vatandaşlar ise geceyi ayakta geçirdiler. Vatandaşlar, gece boyunca ellerindeki çapalarla yangının yaklaşma riski olan yöndeki otları temizleyerek ve hortumlarla çevreyi sulayarak alevlerin evlerine sıçramasını önlemeye çalıştılar.

Türk Kızılayı tarafından bölgeye gönderilen obakent ve çadırlara rağmen, vatandaşlar evlerini bırakmak istemediler.

Yangın riskine rağmen köylerinde kalan vatandaşların, evlerinin girişinde hazırladıkları yataklarda uyudukları görüldü.

METEOROLOJİ
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi yetkilileri de, bugün hava sıcaklığının 40 derece civarında olmasını beklediklerini bildirdiler.

Yetkililer, rüzgarın öğle saatlerine kadar kuzey yönlerden saatte 30-50 kilometre hızla eseceğini, rüzgarın öğleden sonra yön değiştirerek, güney yönlerden saatte 15-30 kilometre hızla eseceğini kaydettiler.

Yetkililer, nem oranının Antalya ve çevresinde gün boyunca yüzde 15 ile 45 arasında değişeceğini söylediler.

Rüzgarın bugün saat 18.00'dan itibaren hızını keseceği, nem oranının da bu saatten itibaren yükselmeye başlayacağı bildirildi.

OLİMPOS'TAKİ YANGIN
Öte yandan, Kumluca'ya bağlı Yazır köyü yakınlarındaki turistik Olimpos mevkisi Karadiş Deresi Musa Dağı eteklerinde çıkan orman yangını da devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde üç yönden kontrol altına alınan yangının, Musa Dağı'nın zirvesine doğru büyümeye devam ettiği bildirildi.

Orman İşletmesi yetkilileri, yangına, 1 helikopter, 22 arazöz, 2 iş makinesi, 100 işçi ile müdahale edildiğini kaydettiler,

Söndürme çalışmalarına jandarma ekiplerinin yanı sıra vatandaşların da destek verdiğini belirten yetkililer, yangında şu ana kadar zarar gören alan miktarının 40 hektar olduğunu açıkladılar.

Söndürme çalışmalarının, bölgeye ulaşım bulunmaması ve şiddetli rüzgar nedeniyle güçlükle sürdürüldüğü ifade edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri