Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yanğın halen kontrol altına alınamadı

09 Temmuz 2008 / 15:38
Gülnar'daki yangın henüz kontrol altına alınamadı. Boşaltılan 5 köy ve 6 mahalledengeriye tam bir felaket kaldı.
Mersin'de önceki gün başlayan orman yangını henüz kontrol altına alınamadı. Çalışmalar aralıksız sürdürülürken, boşaltılan köylerden geriye kalanlar felaketi tüm boyutlarıyla gözler önüne serdi. Yanmış evler, telef olmuş hayvanlar ve geriye konulamayacak kocaman bir orman...

Gülnar'da iki gündür süren yangın bin hektarı aşkın alanda etkili oldu, 5 köy ve 6 mahalle boşaltıldı. İki kişi öldü, biri ağır 40 kişi yaralandı. Yangın söndürmeye çalışırken alevlerin ortasında kalan 16 işçi ise kurtarıldı.

Yangın Kavakoluğu ve Korucuk köyleri arasındaki çamlık alanda, pazartesi günü başladı. Kontrol altına alınamayan alevler şiddetli rüzgar nedeniyle yerleşim yerlerine de sıçradı. Kavakoluğu köyünde yaşayan anneane ve torunu Hatice Kırlangıç ile Hatice Bulut, hayvanlarını kurtarmak isterken alevlerin arasında kalarak hayatlarını kaybetti.Boşaltılan köylerden geriye bu tür
manzaralarkaldı. Yangında
kurtarılamayan yüzlerce büyükbaş
hayvan telef oldu.

Büyük maddi hasar var!
Alevler köyleri de tehdit edince boşaltma kararı alındı. Kavakoluğu, Korucuk, Çavuşlar, Dedeler ve Delikkaya köyleri ile tehdit altındaki Büyükeceli beldesinde 6 mahalle boşaltıldı. Daha sonra alevler köyleri sardı, evler yandı, hayvanlar telef oldu.
Mersin Valiliğinin talimatıyla Gülnar Spor Salonu afet merkezine dönüştürülerek, 100 kişinin barınmasına uygun hale getirildi. Kızılay tarafından burada yataklar kurularak, kalmak isteyenlere ikişer battaniye verildi.

Orman yangının büyük zarar
verdiği Delikkaya Köyündeki
evi tamamen yanan Ayşe Uğur
da torunları Ayşenur (12) ve
Aynur Uğur (13) ile Gülnar Spor
Salonu'na sığınan aileler arasında
yer alıyor.


Ben ölmedim telefonu
Bu arada Mersin'in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınında annesi ve kızını kaybeden Fatma Bulut'un adı ''öldü'' haberlerine karışınca, akrabası olan Milletvekili İsa Gök tarafından kaldığı hastaneden telefonla köylülerle görüştürüldü.

Gülnar Devlet Hastanesinden Mersin Devlet Hastanesine sevk edilen Bulut'un (44) tedavisi sabah saatlerinde gönderildiği Mersin Üniversitesi (MEÜ) Araştırma ve Uygulama Merkezinde sürdürülüyor. Hayati tehlikeyi atlattığı belirtilen Bulut'un el ve ayaklarındaki şişliklerin azaldığı ifade edildi.

Yangında annesi Hatice Kırlangıç ve kızı Hatice Bulut'un ölümünden habersiz olan Fatma Bulut, halen onların yaşadığına inanmakta güçlük çekse de kendini teselli etmeye çalışıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri