Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yanlış yazan gazeteleri nasıl düzeltti .

01 Ocak 2009 / 11:39
Başbakan Erdoğan, TRT-6'nın yayına girmesi sebebiyle Kürtçe kutlamasını yanlış yazan gazetelere ders verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ortadoğu gezisi sonrası basın mensuplarının TRT'nin açtığı Kürtçe televizyon kanalıyla ilgili sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, ''TRT-6'nın yayına başlamasıyla ilgili Kürtçe ''Hayırlı Olsun'' dediğiniz bazı gazetelerde ve televizyonlarda çıktı. Bugün birçok gazetede de doğru kullanılmadığı tartışıldı. Siz bu ifadeyi kullandınız mı? Ne şekilde kullandınız?'' sorusunu yanıtlarken, Başbakan Erdoğan, ''Arkadaşlar ben dersime iyi çalıştım. 'TRT-6 Hayırlı Olsun' dedim. Bunun Kürtçesini bir daha söyleyeyim isterseniz'' diyerek, kullandığı ifadeyi Kürtçe olarak tekrarladı. İşte o an...

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Eğer buna 'yanlış' diyen varsa gelsin. Gazeteler dersini iyi çalışmamış şuradan belli oluyor: Bir gazeteye bakıyorsunuz farklı yazmış, öbürüne bakıyorsunuz farklı yazmış, bir diğerine bakıyorsunuz farklı yazmış.

Ben TRT-6'nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Arkadaşlarımız gerçekten güzel bir çalışma yaptılar, önemli bir hazırlık dönemi geçirdiler. İnanıyorum ki ağırlıklı olarak Güneydoğu, Doğu, bu bölgede Türkiye'de olup bitenlerden, eğlencesinden sporuna, sanatına, birçok tartışma programlarına varıncaya kadar halkımız, devlet televizyonunu çok daha yakından takip etme imkanı bulacaktır.

Zaman içerisinde bu çok daha farklı adımların atılmasına da vesile olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bu işlerde biliyorsunuz devlet adım atmadıktan sonra özel sektör bu işlerin içerisine girmez. Ama her şey yavaş yavaş zaman içerisinde olacaktır. Biraz sabırlı olacağız.

Bazı arkadaşların sağolsun televizyon programlarında 'Bu kadar elaman var mı?, Şu var mı? Bu var mı? Sanatçı var mı?' falan gibi... Arkadaşlar var, olanlarla yapacağız. TRT aynı zamanda büyük bir okuldur da. İnanıyorum ki, bu okul birçok sanatçıyı da yetiştirecektir. TRT bu işi başaracak güç ve kabiliyete, her şeye de sahiptir. Bundan hiç endişeniz olmasın.''
Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri