Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yapışık beşizler için seferber oldular

29.08.2009 18:26
Ağrı'nın Diyadin ilçesinde sokak kedisinin doğurduğu yapışık beşizler görenleri hayrete düşürdü. Gövdeden birbirine yapışık olan yavru kedileri yaşatmak için Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü seferber
Milyonda bir görülen vakayı gören veterinerler şaşkınlığını gizleyemedi. Kediler, özel bir araçla Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne sevk edildi.

İnşaat ustası Taner Göktürk (26) evinin çöpünü dökmeye gittiği sırada birbirine yapışık olan yavru kedileri fark etti. Anneleri tarafından terk edilen kedileri sahiplenip eve götürmeye çalışan Göktürk, yavruları kucağına aldığında hepsinin birbirine yapışık olduklarını gördü. Gövdeleri yapışık, ancak kafaları ve ayakları ayrı olan 5 yavru kediyi eve götüren Göktürk, kedilerden birinin ölmesi ve diğerinin de yapışık olan bedenden ayrılması yüzünden kalan kedilerin öleceklerinden korkarak İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli veterinerleri aradı. Gece 00.30 sıralarında eve gelen veterinerler Bünyamin Karabıyık ve Murat Akaya, kedileri görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kedilere evde ilk müdahaleyi yapan veterinerler, hemen Kaymakam Berkan Sönmezay'ı aradı.

Konuyla ilgili Sönmezay'a bilgi veren veterinerler, yapışık kardeşlere ilçede müdahale etmelerinin çok zor olduğunu söyledi. "Gerekirse Devlet Hastanesi ameliyathanesini kullanın." diyen Kaymakam, ardından da veterinerlere telefonda "Ne yapılması gerekiyorsa mutlaka yapıp kedileri yaşatın!" talimatı verdi.

Telefon görüşmelerinin ardından İlçe Tarım Müdürlüğü'ne götürülen yavru kediler, burada muayene edildi. Yapılan muayenenin ardından veterinerler, konunun hassas olduğunu ve kedilere burada müdahale edilirse hayatlarını kaybedebileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan veteriner Murat Akaya, "Milyonda bir görülen bu vakayı ilk gördüğümde şaşkına döndüm. Kedilerin birçok organı iç içe girmiş. Ama gayet sağlıklılar. Burada yeterli malzeme ve donanıma sahip olmadığımız için müdahale etmemiz çok riskli. Onun için tam teşekküllü bir veterinerlik hastanesine ihtiyacımız var." dedi.

Yapılan muayenenin ardından Kaymakam Berkan Sönmezay'ın talimatı ile yavru kediler özel bir araçla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne sevk edildi
Bu haber toplam 1718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri