Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Yaptırımla İsrail Ortada Kalacak"

12 Ocak 2009 / 17:51
AKP’nin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin acil ateşkes çağrısını tanımayan İsrail’i sert bir dille eleştirdi.
"Yaptırıma Gidersek İsrail Ortada Kalacaktır"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonuna ilişkin olarak, “BM Güvenlik Konseyi kararlarının bağlayıcılığının olmasına rağmen takınılan bu tavır karşısında, buradan tüm ülkelere sesleniyorum: Acaba bu takınılan tavır böyle mi kalmalı? Ne borcunuz veya ne borcumuz var? Bunlar karşısında nasıl böyle sessiz durulabilir? BM Güvenlik Konseyi'nin ve BM teşkilatının bu noktadaki yaptırımı neyse, bu yaptırımı BM teşkilatının ve Güvenlik Konseyi'nin gerçekleştirmesi lazım” dedi.
Erdoğan, dün Altındağ Belediyesi Karapürçek Spor Salonu Tesisleri'nde AKP'nin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye operasyonuna geniş yer ayırdı. “Ne yazık ki iki haftadır canlı yayınlarla tüm dünyadaki televizyonlara yansıyan, dünyada hemen her haneye ulaşan vahşet görüntüleri, uluslararası toplumun ortak bir tavır almasına yetmiyor” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

İNSANLIK FİLM SEYREDER GİBİ: “Okulların, hastanelerin, camilerin, ambulansların, altyapının hedef alınması, Birleşmiş Milletler'e (BM) ait tesislerin, yardım konvoylarının vurulması dahil vicdanların harekete geçmesine yetmiyor. Bütün insanlık, film seyreder gibi bu acımasız katliamı seyrediyor. Akan kanı durdurmak için ciddi bir girişimde bulunmuyor.

BM GÖREVE: İsrail, BM'nin kararını tanımayacağını söyledi. BM Güvenlik Konseyi kararlarının bağlayıcılığının olmasına rağmen takınılan bu tavır karşısında, buradan tüm ülkelere sesleniyorum: Acaba bu takınılan tavır böyle mi kalmalı? Ne borcunuz veya ne borcumuz var? Bunlar karşısında nasıl böyle sessiz durulabilir? BM Güvenlik Konseyi'nin ve BM teşkilatının bu noktadaki yaptırımı neyse, bu yaptırımı BM teşkilatının ve Güvenlik Konseyi'nin gerçekleştirmesi lazım.

YAPTIRIMA GİDERSEK İSRAİL ORTADA KALACAKTIR: Bugüne kadar onlarca kez İsrail bunu yaptığı için bu bir alışkanlık haline gelmiştir. Kusura bakmasınlar, acaba BM yarın Türkiye ile ilgili aldığı bir kararda biz de bunun aksini ifade eder de böyle bir yaptırıma gidersek, bunun örneği olarak İsrail ortada kalacaktır. Bunu böyle bilin.

EMİNE ERDOĞAN'IN TOPLANTISINI ANIMSATTI: Bölgedeki bazı siyasi liderlerin, kraliçe, bunun yanında cumhurbaşkanı eşleri, başbakan eşleri olmak üzere dün (önceki gün) İstanbul'umuzda yapılan toplantıda dünyaya bir çocuk-anne ilişkisini ve annenin hıçkırıklarını duyurma görevini gayet anlamlı bir şekilde gerçekleştirdiler. Şu anda özel temsilcim, ekibiyle beraber Mısır'daki toplantıya katıldılar. Şu anda orada toplantı devam ediyor. Bakalım ne gibi bir karar çıkacak ve bu karara göre adımlarımızı atacağız.”

'Kahrolsun İsrail'
Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında sık sık, “Kahrolsun İsrail” sloganı atıldı.
tevhidhaber
Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri