Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaralı asker O ANI ANLATTI

07 Ekim 2008 / 22:46
Yardım geldiğinde YANIMDAKİ TÜM ARKADAŞLARIM ŞEHİT OLMUŞTU
ÖLENE KADAR SAVAŞTI
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde Aktütün Karakolu'na düzenlenen saldırıda 14 arkadaşıyla birlikte şehit düşen Antalyalı er Ramazan Yeşil'in kanının son damlasına kadar savaştığı ortaya çıktı. Şehit er Ramazan ile aynı mevzide bulunan ve çatışmadan yaralı olarak kurtulan arkadaşı Mehmet Tokmak'ın kendisini aradığını söyleyen anne Havvana Yeşil, "Beni aradı, 'Ramazan'ı kurtaramadık, o şehit oldu, kabul edersen bende bir oğlun olarak gelip elini öpeceğim' dedi. Kabul ettim. Onu oğlum gibi bağrıma basarım, belki oğlumu onda görürüm" dedi.BİR ÖNCEKİ GECE DE GELDİLER
Mehmet Tokmak'ın şunları söylediği öğrenildi: "İlk çatışma perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 24.00 sıralarında çıktı. Jandarma harekât ekipleri termalle yaptıkları gece avında iki kişinin görüntüsünü almış. Bizler de mevzilerimizdeydik. Bize ateş emri verildi. Çatışma çıktı sabaha kadar sürdü. Sabah çatışma durdu. Öğle saatlerinde teröristler yeniden saldırıya geçti. Bu kez daha kalabalıklardı ve her yerden ateş ediyorlardı. Kanas ve roketatarlarla saldırıyorlardı. Biz de ateş ediyorduk."

4 ARKADAŞ O ANDA ŞEHİT DÜŞTÜ
El bombaları atmaya başladılar, biz aynı tepede 6 arkadaştık. Kardeşim gibi sevdiğim Ramazan da yanımızdaydı. Ramazan'ın yakınına el bombası düştü ve patlama oldu. O anda Ramazan'ın ayağı parçalandı. Vücuduna şarapnel parçaları saplanmıştı. Mevzideki diğer 4 arkadaş o anda şehit oldu.

'YARASI AĞIRDI'
Ramazan'la konuşuyorduk yanına iki tane daha el bombası düştü. Ramazan, onları patlamadan alıp teröristlerin üzerine attı. Başımızı kaldıramıyorduk, destek de geç kalmıştı. Ramazan yaralıydı ve çok kan kaybediyordu. Sürekli su vermem için yalvarıyordu. Fakat su vermemek için ona, 'Tamam, sabret, yardım geliyor' diyordum. Yanımda su vardı. Ancak daha önce bize 'su vermeyin' dendiği için ona su vermedim.

"KABUS GİBİYDİ"
Daha sonra Ramazan'ın yalvarmalarına dayanamadım, durumu da iyice kötüleşmişti. Ve birkaç yudum su verdim. Ramazan orada şehit oldu. Yarası çok ağırdı. Ben de o arada yaralandım. Kâbus gibiydi, gözümüzü açamıyorduk. Yardım geldiğinde yanımdaki tüm arkadaşlarım ölmüştü."

ÖLÜ NUMARASI YAPIP 4 TERÖRİST ÖLDÜRDÜ
Aktütün Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerimizin kahramanlık öyküleri bir bir gelmeye başladı. Çatışmanın canlı tanıklarından fotoğrafının çekilmesini istemeyen bir köy korucusu gözleri yaşartan bir hikâye anlatıyor. Çatışma sona erdikten sonra yaralıları almaya giden ekipte yer alan korucu, "Mevzilerden birinde yaralı bir asker olduğunu fark ettim. Bacaklarına kurşun isabet edince ölü numarası yaptığını söyleyen asker, 4 PKK'lı öldürdüğünü anlatarak yerlerini tarif etti. Gerçekten de cesetlerini bulduk " diyor.

Sabah
Kaynak:
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri