Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaralı polisi içeri almadılar

10 Temmuz 2008 / 14:27
ABD Konsolosluğu çatışma anında yaralı polislere kapıların açılmamasının nedenini açıkladı.
Çatışmada yaralanan trafik polisi Osman Dağlı, tedavi gördüğü hastanede kendisini ziyarete gelen komiserine, yaralandığında içeriye kaçmak için yardım istediğini ancak Amerikalı görevlilerin kapıyı açmadığını söyledi


"İÇERİ GİRMEK İSTEDİK KAPILAR AÇILMADI"


ABD'nin İstinye'deki İstanbul Başkonsolosluğuna dün düzenlenen silahlı saldırı sonrasında yaralanan trafik polisi Osman Dağlı, tedavi gördüğü hastanede kendisini ziyarete gelen komiserine, yaralandığında içeriye kaçmak için yardım istediğini ancak Amerikalı görevlilerin kapıyı açmadığını belirterek dert yandı.


Sarıyer Kaplıcalar Mahallesi'ndeki ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda yaşanan saldırıda, Başkonsolosluk koruma polisi Nedim Çalık, trafik polisleri Mehmet Önder Saçaklıoğlu, Erdal Öztaş ve Osman Dağlı saldırganları etkisiz hale getirmek için çalıştı. Kulübedeki Çalık, Saçaklıoğlu ve Öztaş saldırganların kurşunlarına karşılık verince çatışma çıktı. Bu arada konsolosluğun hemen ilerisinde bekleyen Trafik Vakfı'na ait çekicinin yanında trafik polisi Osman Dağlı da silahını saldırganlara doğrulttu. Çatışmada üç polis ve üç saldırgan ölürken, Dağlı yaralı olarak İstinye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Dirseğinden yaralı olan ve ameliyat geçiren trafik polisi Dağlı, hastanede yaşadıklarını komiserine anlatırken Amerikalı görevlilerin yardım etmediğini söyledi. Polis memuru Dağlı, yaralandığında içeri kaçmak için konsolosluğun kapısına doğru kendini attığını ancak Amerikalı görevlilerin kapıyı açmadığını söyleyerek komiserine dert yandı.


CERRAH DA TEPKİ GÖSTERMİŞ


Öte yandan ATV Haber'in iddiasına göre İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da yaralı polise yardım edilmemesine öfkelendi. İddiaya göre kamera görüntülerinde Osman Dağlı'nın vurulması sonrasında Başkonsolosluk binasının girişine doğru, yöneldiğini ancak ABD deniz piyadesinin ve güvenlik görevlilerinin kapıyı açmamakta direnmelerine öfkelenen Cerrah "Böyle şey olamaz.Bu hiçbir şekilde anlaşılır bir şey değildir" diye tepki gösterdi.


KAPILAR OTOMATİK KAPANDI: SİSTEM BÖYLE


Başkonsolosluk iddialarla ilgili sessiz kalırken, yetkililerden şu bilgi geldi: Güvenlik sistemi silahlı saldırı anında otomatik kilitleniyor. Türk polisinin de bu sistemle ilgili bilgisi var. Kapılar otomatik kapandı, dışarıda bir konsolosluk görevlisi de kaldı. Polisin sorusu üzerine bu kişi, "Kapılar otomatik kapandı. Sistem böyle" demiş. İlk yardım kiti ulaştırıldı. Görevli yaralıya müdahale etti. Türk polisiyle beraber geliştirmişler. Konsolosluk personeli silahsız ve kendisini savunamayacak durumda. (Milliyet)

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri