Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yardımseverler Yardıma Koştu

01 Ekim 2008 / 14:13
Almanya'daki Deniz Feneri İ.v davası nedeniyle medyada yer alan olumsuz haber ve tartışmalara prim vermeyen yardımseverler, yadıma koştu...
Kızılay başta olmak üzere, birçok yardım kuruluşu, hayırseverlerin zekât, fitre ve bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Kimse Yok mu Derneği, 3 milyonu aşkın kişiye kumanya ve iftar yemeği dağıtırken; İHH, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 17 ilde ihtiyaç sahibi insanlara tekstil malzemesi gönderdi. Deniz Feneri Derneği ise, 'Gelemeyene gidiyoruz' sloganıyla yüz binin üzerinde kişiye sıcak yemek dağıttı. Türk Kızılayı da, kendine ait aşevlerinde günlük beş bin kişilik iftar ve sahur yemeği hazırladı. Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, belediyeler de, Ramazan'da başarılı yardım organizasyonları yaptı. İstanbul'da her gün en az 200 bin, Ankara'da 15 bin, Konya'da bin 300 aileye iftarda sıcak yemek verildi.

Hemen her ilde çeşitli kurumlar, belirlenen muhtaç ailelere aynî ve nakdî yardımda bulundu. Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara, "Ramazan başında belirlediğimiz hedef 3 milyon kişiye kumanya ve iftar yemeği dağıtmaktı. Türkiye genelindeki bütün şubelerimizin çalışmaları ile bu sayıyı aştık." derken İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İstanbul ve Anadolu'da 21 bin ihtiyaç sahibi aileye yardım ettiklerini belirtti. Yıldırım, "Gezici TIR'lardan 16 ilde 25 bin 350 kişiye iftar yemeği verdik. 17 ilde ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılmak üzere bay, bayan, çocuk 66 bin 654 parçadan oluşan tekstil malzemesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine gönderdik." dedi. Deniz Feneri Derneği ise 'Gelemeyene gidiyoruz' sloganıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Bursa'da yüz binin üzerinde kişiye sıcak yemek dağıttı. Dernek, 30 bin çocuk için, içinde çikolata, bisküvi, kraker, gofret, kek, meyve suyu, şeker ve süt ile kitapların bulunduğu koli hazırlayarak çocuklara ulaştırdı.

Türk Kızılayı da tüm bu yardımlaşma faaliyetlerinde geride kalmadı. Kızılay, Ramazan boyunca 50 bin aileye gıda yardımı yaptı. 4 kişilik bir ailenin 1 aylık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanan Ramazan kolileri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Kızılay aşevlerinde günlük beş bin kişilik iftar ve sahur yemeği hazırladı. Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Ramazan'da en belirgin yardım organizasyonunu belediyeler gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iftar ikramını belirli merkezlerde minibüslerden yaptı. Her minibüste yaklaşık 5 bin kişiye hizmet verildi. Ramazan ayı süresince bir milyon 450 bin kişi iftarlıklardan istifade etti. Bunun yanında ilçe belediyeleri tarafından kurulan iftar çadırlarında her gün 200 bin kişilik iftar yemeği ikram edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar çadırı uygulaması bu Ramazan'da da devam etti. Gıda ve temizlik maddelerinin bulunduğu yardım paketleri 25 ayrı ekiple 400 bin aileye ulaştı. Özellikle dar gelirli vatandaşlar ile öğrencilerin yararlandığı iftar çadırları bu yıl yine Başkent'in çeşitli merkezlerine kuruldu. 30 ayrı yerdeki iftar çadırlarında her akşam 15 bin Ankaralı 3 çeşit yemek ile oruçlarını açtı. Konya Büyükşehir Belediyesi de Ramazan ayında 15 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda paketi dağıttı. Samsun Büyükşehir Belediyesi, ay boyunca yaklaşık 6 bin aileye gıda yardımında bulundu. Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de yardımlarda diğer illerden geri kalmadı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) de başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin değişik illerinde iftar çadırları kurdu. İstanbul'da kurulan iftar çadırları ve düğün salonlarında Ramazan boyunca 600 bin kişiye yakın oruçluya iftar ettirildi. Bunun yanında Türkiye genelinde MHP'li belediyelerce 3 milyon kumanya dağıtıldı.

Sayısı az olmakla birlikte CHP'li belediyeler de son yıllarda iftar çadırı ve ramazan kumanyası dağıtımı yaptı. Bakırköy Belediyesi tarafından kurulan iki iftar çadırında her gün iki bin kişiye olmak üzere ay boyunca 60 bin kişilik iftar, beş bin adet de kumanya dağıtımı gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da günlük 7 bin kişiye iftar
Diyarbakır'da da gelenek haline gelen çadırlarda bu Ramazan da günde ortalama 7 bin kişiye iftar yemeği verildi. Diyarbakır'da DTP'li Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 7 iftar çadırı kurdu. Belediyenin iftar çadırlarında 4 bin 300 kişiye iftar vakti yemek dağıtıldı. Belediye ayrıca yaşlı ve engellilerin evlerine de sıcak yemek servisi yaptı. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) de Kimse Yok mu Derneği işbirliğiyle iftar çadırı kurdu. Geçen yıl bir çadır kuran DİGİAD, bu yıl sayıyı 2'ye çıkardı. Dernek, 29 gün boyunca 2 çadırda toplam 2 bin 500 kişiye iftar yemeği verdi. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Nart, dar gelirli ailelerin yoğunlukta olduğu Bağlar ve Huzurevleri semtlerinde çadır kurduklarını belirtti. Diyarbakır'da vakıf, dernek ve hayırsever işadamları da muhtaç ailelere kuru gıda paketleri dağıttı. Ramazan'da her gün bin 500 kişiye 3 çeşit sıcak yemek veren Kızılay Aşevi de bu yıl bin 500 aileye 11 çeşitten oluşan gıda paketi yardımı yaptı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri