Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıda İkinci Atama Krizi

08.01.2010 01:41
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun ergenekon savcılarını görevden alma ısrarı sebebiyle, güz kararnamesi çalışmaları da tıkandı..

Yargıda, ikinci atama krizi başladı.

HEDEF YİNE ERGENEKON DAVASI

HSYK'nın ergenekon savcılarını görevden alma ısrarı sebebiyle, güz kararnamesi çalışmaları da tıkandı.

2 AY GEÇTİ

Normalde, güz atamaları, en geç Aralık ayında tamamlanıyordu. O da olağansütü bir durum olursa. Hali hazırda öyle bir durum yok ama atamalar, hala yapılamadı.

ÖNCE TERFİ SONRA TASFİYE

HSYK'nın, ergenekon savcılarını davadan almak için, yeni bir taktik bulduğu iddia ediliyor. Kulislere göre; Kurul; o hakim ve savcıları, terfi ettirerek başka bir yere atamayı planlıyor.

Bu yöntem başarılı olmaz ise, HSYK'nın "B" planı da olduğu ileri sürülüyor.
YARGIDA 2. ATAMA KRİZİ!

Hükümet kanadı, her iki teklife de karşı çıkıyor. HSYK üyeleri de tepki çeken ısrarlarından vazgeçmediği için, atamalar yapılamıyor.

YARGITAY'DA KADROLAŞMA İDDİASI

Yargıtay atamaları da aynı şekilde tıkandı. 33 koltuk, aylardır boş. Sebep, bilindik. HSYK üyeleri, kendi belirlediği tek liste üzerinden seçim yapmak istiyor.

HSYK'nın o Yargıtay planını kanıtlayabilecek, ilginç bir iddia gündeme geldi. Kurul'un Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu'nu, Yargıtay'a getirmek istediği ileri sürüldü. Ondan boşalan koltuğa oturtulmak istenen isim ise; yine tanıdık; ergenekon aleyhine haber yapan basına karşı açtığı davalarla bilinen, Bakırköy Başsavcısı Ahmet Topalfakıoğlu.

BAKAN KATILMADI

Kurul, bugün bir kez daha biraraya geldi. Toplantıya Bakan Ergin yine katılamadı. Yani atamalar haftaya kaldı. Fakat kulislere göre, gelecek hafta da sonuç çıkma ihtimali düşük.

Bu haber toplam 5028 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri