Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gerçeker yargıya 30 Bin kadro istedi

15.05.2010 18:39
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Avrupa standartlarına göre yargı kadrosunun en az 30 bin olması gerektiğini söyledi

 

Yargıtay Başkanı Gerçeker, 20 Yargıtay üyesiyle birlikte Hatay'ın İskenderun ilçesinde adliyeyi ziyaret etti. Yargıtay Başkanı Gerçeker'i Adliye Sarayı önünde Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Belediye Başkanı Yusuf Civelek, hakimler ve savcılar çiçekle karşıladı.

Başsavcı Ercan, Gerçeker'e mahkeme salonlarını gezdirdi.

Ağır Ceza Mahkeme salonunda oturma sıralarının dahi dosya yığınıyla kaplı olduğunu gören Yargıtay Başkanı Gerçeker, hakimler ve savcıların iş yoğunluğuna işaret ederek gazetecilere hitaben, "İşte yargıçların durumunu görüyorsunuz, dosyaları çekin. Ne kadar yoğun tempoda çalıştıklarını görün. Kendim için istemiyorum, yargı hep toplumun teminatı güveni olduğu için bütün toplumumuzun sahip çıkması lazım. Dosyaların hafifletilmesi için hakim sayısının çoğaltılması lazım." dedi.

Hakim sayısının yetersizliğinin dosya yığılmalarına neden olduğuna vurgu yapan Yargıtay Başkanı Gerçeker "Türkiye'de 15 bin kadro var. Bunun yaklaşık 4 bini boş. Avrupa standartlarına göre bu sayının en az 30 bine çıkartılması gerekiyor. Büyük şehirlerde kadronun artması lazım, burası da bir ilçe ama birçok vilayetten büyük bir ilçe, iş durumu da ona göre de çok yoğun. Burada yeni mahkemeler de kurulması gerekiyor. Yeni adliyeye geçtikten sonra belki bu imkan da olur. Daha rahat çalışma imkanı bulunur. Ne kadar iyi koşullarda çalışırlarsa hakimler ve savcılarımız adalet hem çabuk hem de güvenli şekilde gerçekleşmiş olacak." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 892 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri