Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıçlar Cumhuriyeti ilan edildi

06 Haziran 2008 / 14:58
Bu kararla en büyük yarayı, Laiklik ve Hukuk almıştır.
BEM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI MÜRSEL TURBAY:

“BU KARARLA EN BÜYÜK YARAYI,LAİKLİK VE HUKUK ALMIŞTIR”

“70 MİLYONUN EĞİTİMDE EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK HAKKI, ELİNDEN ALINMIŞTIR”

“BU MİLLETİN VİCDANINDA DERİN YARALAR AÇMIŞTIR”

“MAHKEME HUKUK DARBESİ YAPMIŞ, PARLAMENTOYU YETKİSİZ KILMIŞ, YARGIÇLAR DEVLETİNİ İLAN ETMİŞTİR”

“BU KARAR,BAŞÖRTÜSÜNÜ YASAKLAMAKTAN ZİYADE DEMOKRASİYİ FELÇ ETMİŞTİR”
 

Anayasa Mahkemesi'nin, üniversitelerde eğitim özgürlüğünün önündeki yasakların kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliğini iptal kararını değerlendiren Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 70 milyonun eğitimde fırsat eşitliği ve özgürlük hakkının elinden alındığını belirterek, “Mahkeme, milletin üzerinde, parlamentonun üzerinde bir kurum değildir. 411 vekilin millet iradesini yansıtan “evet” oyu ile parlamentoda kabul edilen yasayı, yetki gaspı ve Anayasa'yı ihlal ederek iptal etmek, bugün itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin adını “Yargıçlar Devleti” olarak değiştirmek demektir” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin 2'ye karşı 9 oyla aldığı kararın Anayasa'yı ihlal ettiğine ve mahkemenin yetki sınırlarını tamamen aştığına dikkat çeken Mürsel Turbay, Mahkeme'nin tıpkı 367 kararında olduğu gibi, eğitim öğretimde fırsat eşitliğini engelleyen bu kararı ile parlamentonun yasama yetkisini “yok” hükmünde saydığına işaret etti.

Artık parlamentonun yasama faaliyeti yapılabilmesinin imkansız hale getirildiğini belirten Turbay, “Parlamentoda 411 milletvekilinin oyu ile kabul gören bir Anayasa değişikliği hukuken hatalı, tartışmalı,siyasi bir yorumla aykırı yargıçlarca kurban edilmiştir. Anayasa'yı çiğneyen, TBMM'nin yetkilerini Mahkemenin iradesine bağlayan bu karar en büyük zararı kendisine vermiştir.Verilen bu karar toplumdaki huzursuzluğu bölünmüşlüğü ortadan kaldırmamış aksine derinleştirmiştir.

Böyle bir karar toplumun bütün katmanlarının hukuka, demokrasiye, millet iradesine olan inancını sarsmıştır. Yetişen yeni nesil, ard arda verilen böyle hukuk dışı kararlarla ümitsizliğe sevkedilmeye, hissizleştirilmeye, reflekssizliğe sürüklenmektedir.

Anayasa Mahkemesi'nin bu hatalı hukuka aykırı toplumun vicdanına sinmeyen kararından vazgeçmesini bekliyoruz.Bunu milletimiz için,devletimiz için,bu memleketin geleceği için,demokrasi için ve hukukun üstünlüğü için talep ediyoruz.

Yapılması gereken özgürlükçü, eşitlikçi, yasaklardan ve popülist siyasetten arındırılmış bütün bir yeni Anayasa'dır. Artık siyasi irade temel hak ve özgürlükler için gerekli olan adımları geçte olsa atmalı, milletin geleceği oligarşik yargı kıskacına bırakılmamalıdır”dedi.

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri