Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıdan ilginç karar!

29 Mayıs 2008 / 09:36
Mahkeme, iki şahide değil CHP'li vekilin iddiasına inandı.

Yargı, Köşk seçimi sürecinde yaşanan rüşvet iddiasıyla ilgili çok tartışılacak bir karara imza attı. CHP'li milletvekiline rüşvet teklif edildiği iddiasıyla açılan davada işadamı Remzi Gür hakkında mahkumiyet kararı verildi.

Mahkeme, Remzi Gür ve iki şahidin olayı yalanlamasına rağmen eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'ın iddialarına itibar etti. Duruşmada CHP'li vekilin danışmanı Songül Kulaç da rüşvet iddiasını yalanladı. Mahkeme bunu da dikkate almadı.

Mahkeme, Ramsey'in sahibi Remzi Gür'e 'rüşvet vermeye teşebbüs ettiği' gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verdi. Karara katılmayan bir üye, Gür'ün beraati yönünde oy kullandı. Gür'ün avukatı Abdullah Buladı, kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Buladı, "Beraat kararı verilmesi gerekirdi. Sayın Gür'ün 'maddi manevi her şeyi yaparım' diyerek rüşvete teşebbüs ettiği ileri sürülüyor. Bu söz çok soyut bir ifadedir. Kullanılsa bile karar hukuka uygun değil. Temyiz edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde başlayan 367 tartışmasına uzanan dava, işadamı Remzi Gür'ün telefonla aradığı hemşehrisi Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'a oylamaya katılmasını istediği yönündeki iddiaya dayanıyor. Yıldırım ve CHP, Köşk seçimi sürecinde konuyu medyaya taşırken Gür'ün rüşvet teklif ettiğini ileri sürdü.

Açılan davada şahitler dinlendi. Dönemin AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, görüşmede 'maddi ve manevi karşılığı olur' şeklinde bir ifade geçmediğini söyledi. İddianın sahibi CHP'li Mehmet Yıldırım'ın danışmanı Songül Kulaç da aynı yönde ifade verdi: "Otomobilden indiğimiz sırada Yıldırım'ın cep telefonunun çaldığını ve bir süre görüştüğünü gördüm. Konuşmanın bitmesinin ardından Yıldırım, çok şaşırmış bir şekilde, 'Remzi Gür beni aradı.' dedi. Gür'ün 'Sen akıllı bir adamsın, seni severiz.' diyerek, kendisinden cumhurbaşkanlığı seçimine katılmasını rica ettiğini söyledi. Yıldırım, daha sonra konuşma ile ilgili CHP lideri Deniz Baykal'ı da bilgilendirdi. Telefon konuşmasında para ile ilgili herhangi bir mevzu geçmedi." Kulaç, söz konusu konuşmadan birkaç gün sonra Remzi Gür'ün Yıldırım'ı yeniden arayarak, "Ben seninle para konusu konuşmadım. Bunlar nereden çıktı?" diye sorduğunu kaydetti. Danışman Kulaç, 'herhangi bir menfaat ilişkisi görmediğini ve böyle bir şeye şahit olmadığını da belirtti. Yıldırım ise şoförü Salih Şişman'ı tanık göstererek rüşvet teklifinde bulunulduğunu iddia etti. Yıldırım karar duruşmasında, "Gür, benim oyumu talep etti. 'Biz seni seviyoruz. Maddi, manevi ne gerekiyorsa yaparız.' dedi. Transfer teklif etti." şeklinde konuştu. Mahkeme heyeti, tanık ifadeleri arasındaki çelişkiyi gidermek için soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti. Yıldırım ve şoförünün tanıklıklarını yeterli bulan mahkeme, işadamı Gür'e 10 ay hapis cezası verdi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz da, karara şaşırdığını açıkladı. Kapusuz, işadamı Gür ile CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayacağını konuştuklarını ifade ederek şunları söyledi: "Ben, 'CHP'den münferit katılanlar olabilir.' deyince, 'Hemşehrim katılacak mı sorayım.' dedi ve Yıldırım'ı aradı." Gür'ün rüşvet teklifinde bulunmadığını vurgulayan Kapusuz, tarafların başka bir şey konuşmadan telefonu kapattığını kaydetti.

Zaman - Metin Arslan

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri