Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıtay hegemonyaya taraf

23 Mayıs 2008 / 10:01
Yargıtay hegemonyayı korumak istiyor.
Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararı etki altına almaya çalışmasının yanısıra Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yargı reformuna ilişkin taslağı önlemeye yönelik olduğuna dikkat çekiliyor. Adalet Bakanlığı, HSYK'nın yapısında değişikliği gündeme getirirken HSYK'daki Yargıtay hakimiyetine de son veriyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yargı reformu kapsamında yapılacakları tartışmaya açan reform paketiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değiştirilmesi öneriliyor. HSYK'da Yargıtay'ın hakimiyeti bulunuyor. 7 üyesi bulunan HSYK'da Adalet Bakanı ve müsteşarının yanısıra 3 üye Yargıtay, 2 üye ise Danıştay tarafından seçiliyor. HSYK'da 3 üyenin Yargıtay'dan gelmesi nedeniyle Yargıtay'ın büyük etkinliği bulunuyor. Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından Yargıtay Savcısı Ömer Eminağaoğlu'na kurdurulan YARSAV, kanun tasarısının yasalaşması halinde ortadan kalkacak.

Cumhurbaşkanı inisiyatif alsın

MHP lideri Devlet Bahçeli, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisini Türk yargısının bağımsızlığını ve onurunu korumayı amaçlayan haklı bir tepki ve tavır olarak niteledi. Bahçeli, cumhuriyetin temel organları arasında yaşanan krizin aşılması için Cumhurbaşkanı Gül'ün inisiyatif alması gerektiğini söyledi.

Yargı mensupları siyasi partili gibi

ÖDP lideri Ufuk Uras, 'Yargının taraf olmaması gerekir. Yargı mensupları, siyasi parti ve milletvekili gibi davranmamalı' dedi. Uras, 'Yargı reformu belki bu açıdan gerekli. Yargı, siyasi parti gibi davranmamalı, yargı mensupları milletvekili gibi davranmamalı' diye konuştu.

Demokrasi için büyük talihsizlik

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, “Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin demokrasi açısından talihsizlik olduğunu” savundu. Uslu, “Toplum, 'Anayasa Mahkemesi'nde bir dava devam ederken birden bire ne oldu da bildiri ihtiyacı hissedildi' sorusunun cevabını aramaktadır” dedi.

Yeni Şafak - Bilal Çetin

Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri