Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk: 'Bilen bilmeyen konuşuyor'

19.02.2010 18:26
Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk'tan açıklamalar.

 

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk HSYK’nın verdiği kararla ilgili olarak bilen bilmeyen herkesin konuştuğunu ve yorum yaptığını belirterek, medya, siyaset ve yargı çervrelerini uyardı.

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk HSYK’nın verdiği kararla ilgili olarak herkesin bir yorum yaptığını söyleyerek: ‘’Bu konuda konuşanlar yanlış yapıyorlar. Bilip bilmeyen herkes konuşuyor; sussunlar. Bu konuda karar yetkisi duruşma yapacak yargıçlardadır. Kimsede değil. Bunu medya için de söylüyorum, haber yapsınlar yorum yapmasınlar.’ dedi.

Allah’ın yetkisini gasp ediyorlar’

TV8’de canlı yayınlanan Erkan Tan ile Başkent’ten programının konuğu olan Prof. Dr. Sami Selçuk ‘yetki gaspı’ iddiaları için şöyle konuştu: ‘’ HSYK’nın yapmış olduğu işlem tamamen onun tekelindedir. ‘yetki gaspı’ ifadesi burada çok yanlış kullanılıyor. Örneğin bir kaymakam birisi hakkında tutuklama kararı verirse bu yetki gaspıdır. Bu yetkinin doğru kullanılıp kullanılmadığını ben bilmem, kimse bilmez çünkü dosyayı görmedik ama HSYK ‘nın bu kararı onun yetkisinin dışında değildir.’’

Bu konuda ‘karar ideolojiktir’ diyenlerin de yetki gaspı yaptığını dile getiren Selçuk ‘’ Karar ideolojiktir demek yetki gaspı yapmaktır asıl, Allah’ın yetkisini gasp etmektir. Bu Allah’ın yetkisidir çünkü. Allah’tan başka  kimse kimsenin içini, vicdanını bilemez" diye konuştu.

‘Tartışma özel yetkili savcı uygulamasından çıkıyor’

Özel yetkili savcı uygulaması sebebiyle devlet güvenlik mahkemelerinin kaldırılmasının hiçbir işe yaramadığını vurgulayan Prof. Dr. Sami Selçuk ‘ Özel yetkili savcı oluşturulması yanlış oldu. Bir savcı görevinde suç işlemişse elbette yakasına yapışılır. Ama bu yetki çatışmasını bu özel yetki yasası yarattı.. Bu yetki bir güç gösterisine dönüştü sanki birbirlerinden öc alma havasına girildi.’ diye konuştu.

‘Tartışma düello değildir’

HSYK’nın verdiği kararla ilgili meclisteki tartışmalar için de konuşan Selçuk: ‘ Türkiye’de şuanda yaşanan olay düello değildir, tartışmadır. Bu devletin hazinesinden meclistekilere para veriliyor. Heralde bu para ekranlarda kapışsınlar diye değil, sorunları çözsünler diye veriliyor. Sorun hep olur ama sorunları kavgayla birbirlerine cevap yetiştirerek değil, oturup masa başında  konuşarak çözmeliler’’dedi.

‘Adalet Bakanı müsteşarı köprü olmalıdır’
Adalet bakanı müsteşarının mesleğinden dolayı siyasi olanlar ve olmayanlar arasında bir köprü kurması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sami Selçuk ‘’ Adalet Bakanı müsteşarı köprü olmalıdır. ‘Adalet bakanımlayım’ görüntüsü sergilememelidir.’Ben toplantıya katılmıyorum,toplantı geçerli olmaz’ görüşü olmamalıdır. Her toplantıya katılmalıdır’ şeklinde konuştu.

‘Genel başkanlarının vekili’
HSYK’nın mecliste seçilmesi tartışılması için ‘Bugün TBMM’de seçilen milletvekillerinin hemen hemen hepsi ne milletin ne de bölgenin vekilidir. Genel başkanlarının vekilidirler. Genel başkanlarının dediklerine karşı çıkabiliyorlar mı? Meclisimizde yüzde 10 barajı var. Böyle bir meclisten sağlıklı bir kurum oluşturamazsınız. 'Biz kendi adamımızı Anayasa Mahkemesi'ne, HSYK’ya seçiyoruz' izlenimi verriseniz güven olmaz. Reform birlikte ve bütünüyle olur. Ben diyorum ki gelin birçok kurumda reform yapalım" şeklinde konuştu.

Haber 7

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri