Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtarma Planına Suç Duyurusu

21.05.2010 13:29
İki Yargıtay üyesinin Erzurum'daki Ergenekon davasına müdahalede bulunduklarına dair konuşmaları içerdiği öne sürülen ses kaydıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu
Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, suç duyurusunda bulunduğu dilekçesinde Ergenekon sanıklarını kurtarmaya yönelik girişimlerin yüksek yargıyı da cunta faaliyetlerinin odağına oturttuğunu savundu. Oyuncak maymunlar eşliğinde basın açıklaması yapan Çevik, "Yaşanan gelişmeler karşısında üç maymun oynanıyor." dedi.

İstanbul Adliyesi'nde özel yetkili savcılığa ulaştırılmak üzere Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesini veren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Çevik, Erzurum'daki Ergenekon davası sanığı Başsavcı İlhan Cihaner'i kurtarmaya yönelik Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan ile 10. Hukuk Dairesi Üyesi Fatih Arkan'a ait olduğu belirtilen ses kaydı hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede iki Yargıtay üyesinin yanı sıra Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Hakim Oktay Kuban, Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK üyeleri, YSK üyeleri, Anayasa Mahkemesi üyeleri, CHP Milletvekili Ahmet Ersin, Orgeneral Saldıray Berk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ve Yargıtay üyeleri de şüpheli olarak yer aldı.

Ses kayıtlarının yer aldığı internet siteleri ile basın yayın organlarını delil olarak gösteren Çevik dilekçede, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, bombalama, cinayet, provokasyon, kaos, ekonomiyi bozmak, tehdit, şantaj, Danıştay baskını ve benzeri fiillerden tüm vatandaşlar gibi kendisinin de zarar gördüğünü belirtti. Çevik, şüphelilerin silahlı terör örgütü kurarak anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak, hükümetin görevini yapmasını engellemeye çalışmak, TBMM'nin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs gibi suçlardan yargılanmasını istedi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde 'üç maymun'u temsil eden oyuncak maymunlar eşliğinde basın açıklaması yapan Çevik, Aktan ile Arkan arasında geçtiği iddia edilen görüşmeye ait ses kaydının açık bir biçimde Ergenekon çete faaliyeti ve cunta oluşumunu ihsas ettiren işaretler sunduğunu söyledi. Çevik, ses kaydının Yargıtay hiyerarşisinin çete faaliyeti temelinde şekillendirilmesinden, HSYK'ya talimat vermeye, Cumhurbaşkanına komplo kurulmasına, hükümet partisinin kapatılmasına kadar bir dizi karanlık girişime ışık tuttuğunu belirtti.

Bu gelişmeleri komplo girişimi olarak niteleyen Çevik, "Bu komplo ve planlar bir iki kişinin fantezileri olmayıp örgütlü bir çete faaliyetinin uzantısı çabalardır. Ülkede tesis edilmek istenen darbeci atmosferi beslemeye yönelik asimetrik-sistematik gayretlerin parçasıdır." dedi.

Cihaner ve Berk'i kurtarma adına sergilenen girişimlerin yüksek yargıyı çete ve cunta faaliyetlerinin odağına oturttuğunu öne süren Çevik, iddia ettiği girişimlerde adı geçenlerin istifa etmemelerini, Cumhurbaşkanı ve hükümeti de 'azl' sistemini çalıştırmadıkları gerekçesiyle eleştirdi. (CİHAN)
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri