Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıtay üyesi Yalçın Küçük'le kolkola

14.10.2009 12:22
Ergenekon'un temyizine bakacak Yargıtay üyesinin aynı davanın sanığı Prof. Küçük ile fotoğrafı YAYINLANDI..
Ergenekon hakimleri ve savcılarının polislerle iftar yemeği fotoğrafları Oda TV'de yayımlanmış, reddi hakim talebi değerlendirmeye alınmıştı... STAR gazetesi de bu haberi yayımladı... Ergenekon davasının temyizine bakacak olan Yargıtay 8. Ceza Dairesi Aktan'ın oğlunun sünnet düğününe Ergenekon sanıkları ve avukatları katıldı

Star gazetesinin haberine göre; Ergenekon terör örgütü iddiasıyla soruşturma yürüten savcılarla, özel yetkili mahkemedeki hakimlerin, polislerle birlikte iftar yemeğine katılması gündemdeyken, Ankara Polisevi'nde bir Yargıtay hakiminin oğlunun sünnet düğününün davetlileri kafa karıştırdı. Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan, oğlu Uğur'un sünnet düğünü 26 Haziran 2009'da Ankara Polisevi'nde yaptı. Düğüne "Ergenekon yöneticisi" olarak yargılanan Yalçın Küçük'ü davet eden Aktan'ı, bazı Ergenekon sanıklarının avukatları da yalnız bırakmadı. Aktan'ın üyesi olduğu 8. Ceza'nın, davanın temyizine bakması bekleniyor.

ERGENEKON'DA İSMİ GEÇENLER DÜĞÜNDE
Ergenekon iddianamelerinde 'örgüt toplantısı' olarak nitelenen Kent Otel Toplantıları'nın düzenli katılımcılarından birisi olarak gösterilen Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın oğlunun sünnet düğününe Ergenekon ile gündeme gelen isimler katıldı. Ergenekon sanıklarından Yalçın Küçük ile soruşturma sürecinde evi aranan Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon davasına açıktan muhalefetiyle öne çıkan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile bazı Ergenekon sanıklarının avukatları katıldı.

ERGENEKON SANIĞI KÜÇÜK'E YAKIN İLGİ
Ergenekon'un temyiz davasına bakacak olan Yargıtay 8. Ceza Daire'ni Başkanı Serpil Çetikol ile üyeler Necla Üçkardeşler, Nuray Duranoğlu ve Ali Cengiz Özbek düğünde hazır bulunurken, Yaver Aktan'ın, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile samimi bir şekilde fotoğrafları sık sık basına çıkan Prof. Yalçın Küçük ile yakından ilgilendiği ve aralarının oldukça samimi olduğu fotoğraflar da görüldü. Düğüne katılanlar arasında Yalçın?Küçük'ün avukatı Hasan?Fehmi Demir de vardı.

POLİS MÜDÜRÜ DEMİR DE SÜNNETE
Sünnet düğününe katılanlardan birisi de polis başmüfettişi Sedat Demir'di. Demir, İstanbul Asayiş Şubesi müdürü iken Söylemezler Çetesi'nden rüşvet aldığı iddiasıyla cezaevinde yatmış ve delil yetersizliğinden berat etmişti. Demir, Susurluk sanığı Haluk Kırcı'nın Emniyet'ten firar etmesine yardımdan da yargılandı ve beraat etti.

'8. Ceza'dakileri ispiyonlamayalım'
Ergenekon sanıkları arasında Kent Otel Toplantıları'na katılınların listesiyle ilgili çıkan tartışma, sanıkların Yargıtay 8. Dairesi'ne hangi gözle baktıklarını ortaya çıkarmıştı. Hurşit Tolon'un katılımcı listesini istemesi üzerine sanık emekli Tümgeneral Erdal Şenel, "Toplantıya katılanlar arasında Yargıtay, Danıştay, HSYK üyeleri var. Telefonda söyleyemiyorum ama söyleyeyim artık. Arkadaş, 8. Daire üyeleri var. Bak bu adamların isimleri verilirse... Yarın davaya bakacaklar. Onların muvafakati yok" diye açıklıyordu. Kent Otel Toplantıları'nın sekreteryasını yürüten Engin Aydın'ın teknik takibe takılan görüşmeleri de, terör davalarının temyizine bakan Yargıtay 8. Daire üyelerinin toplantılara katıldıklarını doğruladı. Kendisinden Kent Otel Toplantıları'nın katılımcılarının listesini isteyen Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer'e Engin Aydın "Yani ispiyonculuk olur kimin ispiyonculuğu mesela bu davanın gideceği... Yargıtay'daki ceza davasını biliyosunuz 8'inci daire ordaki üyelerin isimlerini nasıl bildirilir..." diyerek listeyi veremeyeceğini anlatıyor. Engin Aydın, Yücel Yener'le yaptığı görüşmede ise liste ısrarını sürdüren Tolon için "kimlerle oturup kalkmışız" diyor.

8. CEZA HANGİ DAVALARA BAKIYOR
Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin davayı tamamlamasının ardından, temyiz sürecinde davaya Yargıtay 8 veya 9. Ceza Dairesi'nin bakması bekleniyor.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi: "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarına bakıyor.

YargItay 9. Ceza Dairesi: "Genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması", "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma", "Devlete karşı savaşa tahrik", "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" davalarına bakıyor.

Bu haber toplam 3118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri