Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yarımağan: Geniş aralıktan tercih yapın

12 Temmuz 2008 / 14:52
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların ÖSS'de aldıkları puanları, yükseköğretim programlarının puanlarıyla karşılaştırmalarının sağlıklı olmayacağını belirterek, bunun yerine adayların başarı sıralarını dikkate alarak tercih yapmalarını önerdi.

Yarımağan, yükseköğretim programlarının kontenjanları arttığı için başarı sıralarında da değişiklik olabileceğine işaret ederek, adayların "geniş bir aralıktan" tercih yapmalarının daha yarar sağlayacağını söyledi.
Yarımağan, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında ÖSS sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.
Kontenjanlara değinen Yarımağan, merkezi yerleştirme sonucunda Açıköğretim Fakültesi hariç, özel yetenek programları dahil toplam 552 bin 392 öğrencinin üniversitelere yerleştirileceğini kaydetti.
Lisans programlarına 275 bin 178, ön lisans programlarına 257 bin 360, özel yetenek programlarına 19 bin 854 öğrenci yerleştirileceğini anlatan Yarımağan, kontenjanların, puan türlerine bakıldığında Sayısal-2 puanına
göre 109 bin 996, Eşit Ağırlıklı-2 puanına göre 80 bin 593, Sözel-2 puanına göre 33 bin 225 öğrenci alınacağını belirtti.

-TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ-
Yarımağan, 2008 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun bu yıl "oldukça kalın" olacağını belirterek, matbaada basımının sürdüğünü bildirdi.
Adayların önümüzdeki günlerde kılavuzu başvuru merkezlerinden 3 YTL karşılığında satın alabileceklerini belirten Yarımağan, kılavuzun 15 Temmuzdan itibaren internetten de yayınlanacağını bildirdi. Yarımağan, "Kılavuz çok kalabalık olduğu için elektronik ortamda kullanımı oldukça güç. O yüzden adayların kılavuzu bizzat alıp incelemelerinde yarar görüyorum" dedi.
Yarımağan, kılavuzun dağıtım işlemlerinin 23 Temmuza kadar tamamlanacağını en son Ankara'da dağıtım yapılacağını bildirdi. Yarımağan, "Kılavuzu, Ankara'da, ancak 23 Temmuzda alabileceğiz. Ancak uzak illerde dağıtıma başlanacağı için önümüzdeki haftadan itibaren bazı illerde kılavuzu edinmek mümkün olabilcek" diye konuştu.

-ADAYLARA ÖNERİLER-
Tercih işlemlerinin 23 Temmuzda başlayacağını kaydeden, tercih yapacak adaylar için şu uyarı ve önerilerde bulundu:
"Yükseköğretim programları kılavuzumuzda geçen yıl yaptığımız yerleştirmedeki en düşük puanlar ve son adayın başarı sıraları yer almaktadır. Bu bilgileri adaylar kendi bilgileriyle karşılaştırarak sağlıklı bir tercih yapmaya çalışacaklar. Puanların karşılaştırılmasının çok sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Çünkü testlerin zorluğuna,
kolaylığına göre puanlarda değişiklikler olabiliyor. O yüzden en düşük başarı sırası daha sağlıklı bir göstergedir adaylar için. Kendi başarı sıralarıyla geçen yıl her programın en düşük başarı sıralarını karşılaştırmalarını öneriyoruz. Özellikle yabancı dil puanlarında en düşük puanların karşılaştırılması yanıltıcı olabilir.
Bu yıl yükseköğretim programlarının kontenjanlarında önemli artışlar olduğu için başarı sıralarında da değişiklik olacaktır. Örneğin, geçen yıl son olarak 50 bininci öğrenciyi almış olan bir program kontenjanı arttığı için belki bu sene 55 bininci veya 60 bininci öğrenciyi alacaktır. Bu yüzden adayların tercihlerini yaparken daha geniş bir aralıktan tercih yapmalarının yararlı olacağını düşünüyoruz."

Yarımağan, tercih işlemleri sırasında ÖSYM'nin internet sitesindeki rehberlik hizmetinden yararlanabileceklerini söyledi. Adayların tercih listesini ÖSYM'ye gönderme işlemini internet üzerinden de yapabileceklerini belirten Yarımağan, bilgisayar kullanımında çok deneyimi bulunmayan adayların tercihlerini bu yolla yapmamalarını
istedi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Çünkü bir şeyi eksik yapıyorlar. Tercihlerini tamamladıklarını zannediyorlar, ancak eksik yaptıkları için tercihleri bize ulaşmamış oluyor. O yüzden adaylarımızı uyarıyoruz. Eğer bilgisayar kullanımında deneyimli değilseniz tercihlerinizi internetten yapmayın. Bireysel olarak tercihlerinizi
yapıyorsanız da 'tercihleriniz başarıyla ulaşmıştır' ibaresini görmeniz gerekir. Yoksa ÖSYM'ye ulaştığından emin olamazsınız" dedi.
Yarımağan, tercih işlemleri için verilen sürenin 4 Ağustos Pazartesi günü sona ereceğini, bu sürenin uzatılmayacağını bildirdi. Yarımağan, adayların, sonuç belgesinin gelmesini beklemeden tercih işlemlerini
yapmalarını, başvuru merkezlerinden zamanında randevu almalarını istedi. Ünal Yarımağan, "yerleştirme sonuçlarının 20 Ağustosa doğru açıklanacağını tahmin ettiklerini" de söyledi.Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri