Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yarın son gün

31 Mayıs 2008 / 23:26
havayollarında kağıt bilet uygulamasına son vererek, Yarından itibaren yüzde 100 elektronik bilet uygulamasına geçecek.
Havayollarında kağıt bilet yarın sona eriyor
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayollarında kağıt bilet uygulamasına son vererek, yarından itibaren yüzde 100 elektronik bilet uygulamasına geçecek.

IATA'nın 64. yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında Conrad Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında, havayollarında kullanılacak son kağıt bilet, temsili olarak ''Emekliye'' ayrıldı. Toplantıda konuşan IATA Genel Müdürü ve Üst Yönetici Giovanni Bisignani, ''1 Hazirandan itibaren THY yüzde 100 elektronik bilet uygulamasına geçecek. E-bilet uygulamasıyla yılda 3 milyar doların üzerinde tasarruf edilecek'' dedi.

Elektronik bilet uygulamasıyla hem havayollarındaki şirketlere, hem de tüketicilere kolaylık sağlandığını dile getiren Bisignani, bir kağıt bilet ortalama 10 ABD dolarına mal olurken, elektronik biletin ise 1 dolara üretildiğini bildirdi. Daha önce kesilen kağıt biletler geçerli olurken, ABD'deki seyahat acenteleri IATA kapsamında olmadığından bu tarihten itibaren kağıt bilet satmaya devam edecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri