Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YARSAV Başkanı'ndan Çelişkili Açıklama

12 Ocak 2009 / 12:58
YARSAV Başkanı Ahmet Eminağaoğlu son Ergenekon operasyonları ile ilgili açıklama yapıyor.

YARSAV Başkanı Ahmet Eminağaoğlu son Ergenekon operasyonları ile ilgili açıklama yapıyor.

Eminağaoğlu'nun açıklamaları özetle şöyleydi:

İnsan haklarına aykırı ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. En sert tepkinin YARSAV tarafından verilmesini kamuoyu anlamalıdır. Hukuk herkes içindir herkers hukukun üstünlüğüne inanmalı. Herkes yargıya güvenmeli ve herhangi bir baskı yapmamalıdır. Herhangi bir etki altında tutulmamalıdır.

Yargı kendilerine yakın karar verince alkışlar duruma geçenler varsa bu düşünülmelidir.

Bir hukuk devletinde herkes yargı önünde hesap vermeye hazır olmalıdır. Kimse yargıdan kaçmamalıdır. Bu cumhurbaşkanı olsa bile buna hazır olmalıdır. Bilgi kirliliği var. Herkes kendini aklamak durumunda kalıyor.

Sabih Kandoğlu gibi yakın zamanda hukuksuzluğa maruz kalanlar var. Gizli soruşturma bilgileri medyanın elinde dolaşıyor. O Kanadoğlu ki çetelerle yaptığı mücadele dillere destanken o çete üyeleri ile yan yana koyuluyor. Kimse unutulmasın ki hukuksuzluğu yine hukuk çözecaktir. Katiller yargıçların evinde aranır hale geldi. Soruşturmanın gizliliği zedeleniyor.

Dinlemeler tek kanıt olarak ortaya konuyor. Polis her noktada kendini görevli sayar hale geldi. Polis savcının görevlerini üstlenmöeye başlandı. polis iddianamenin yazılmasında bizzat bulunmuştur. TC bir polis devleti değildir ve olmayacak. İnsan hakları gözden kaçırılıyor. Siyasi iktidar dinleme ile ilgili ileri de yöneltilecek suçlamaların önünü kesmek için geride durmamıştır. Yürütme soruşturma sırasında yargının emrinde olmalı. Aramalarda ceza nuhakemelerin dışında yeni kurallar ıorataya koyulmuştur. Gözaltı kuralları ihlal ediliyor. Hukuk devletinin kuralları hiçe sayılmıştır. Darbe ve buna karşı çıkmak ayrı bir şey militariz ayrı bir şeydir. İnsanlara gözadağı veriliyor ve yaşları hiçe sayılıyor. yaka paça kollarına girilerek başlarına çökerek bir güç gösterisi gösterilmiş. Zanlıların onurları hiçe sayılmıştır.


Kaynak:
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri