Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YARSAV Başkanı'ndan Gergin Açıklama

18 Eylül 2008 / 12:51
MSB'nın açıkladığı 'kesin çürüktür ' açıklaması sonrası, yeniden gergin açıklamalarına döndü.
YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Ulusal Program Taslağı'nın yargı bağımsızlığı konusunda tek bir olumlu adım içermediği gibi “yargı bağımsızlığının nasıl yok edileceğinin takvimini” ortaya koyduğunu savundu.


YARSAV Başkanı Eminağaoğlu yaptığı açıklamada, AB ilke, kural ve kararlarının, Ulusal Program Taslağı'na, Türkiye Cumhuriyeti'nin erkler ayrılığına dayanan hukuk devleti anlayışının geliştirilmesi biçiminde yansıtılmak yerine, yürütme merkezli bir yapılandırmaya dayanak yapıldığını kaydetti. Bu durumun, 6 Mayıs 2008 tarihinde AB temsilcisine sunulan Yargı Reformu Strateji Taslağı'ndaki iradenin, kararlılıkla yaşama geçirilmesi düşüncesinin terk edilmediğini bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Eminağaoğlu, “Evrensel normların, anılan Ulusal Program Taslağı ile yaşama geçirilmesi olanaklı değildir” dedi.

Taslağın yargı bağımsızlığı konusunda tek bir olumlu adım içermediğini aksine “yargı bağımsızlığının nasıl yok edileceğinin takvimini” ortaya koyduğunu ifade eden Eminağaoğlu şunları kaydetti:


“Taslakta YARSAV'ın kapatılmasını öngören ve halen TBMM'de bulunan yasa tasarısının, yargı alanında 2008 yılının dördüncü çeyreğinde atılacak ilk adım olarak öngörülmesi, demokrasi, insan hakları ve AB normlarının içselleştirilemediğinin ve taslakta amaçlananın da AB Müktesebatı olmadığının çok somut bir örneğidir.

Yargıç ve savcıların ilk ve tek sivil meslek örgütü olan YARSAV'ın son örneği 12 Eylül döneminde rastlanan bir yasa tasarısı ile ortadan kaldırılacak ilk hedef olarak seçilmesi, bu tabloda gerçek hedefin bağımsız yargı olduğunun da işaretidir. YARSAV, hukukun üstünlüğünü her koşul ve her durumda savunmaya devam edecektir.”

Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri