Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ resmen Ergenekon'a çalıştı

05.08.2009 11:39
Çiçek'e boş yer yoktu ancak Ergenekon'da adı geçenlerden 3'ü terfi aldı.
‘İrticayla Mücadele Eylem Planı' belgesini hazırladığı iddia edilen ve Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklandıktan sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in amiralliğe terfi durumu, boş ‘deniz piyade amiral kadrosu' olmadığı gerekçesiyle değerlendirmeye alınmadı.

Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararlar açıklandı. ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı' belgesini hazırladığı iddia edilen ve Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklandıktan sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in amiralliğe terfi durumu, boş ‘deniz piyade amiral kadrosu' olmadığı gerekçesiyle değerlendirmeye alınmadı.

"İrticai faaliyetlerde" bulunduğu için 3 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmesi kararı alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ihraçlar nedeniyle YAŞ kararlarını yine şerh düşerek imzaladı.

İnternet sitesindeki not

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde daha önce 3 kez albaylıkta bekleme süresi uzatılan Çiçek'in durumu ile ilgili bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:
"Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in terfisine ilişkin basında muhtelif haberler çıkmış ve YAŞ çalışması sonuçları açıklandıktan sonra da çeşitli sorular tevcih edilmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda sadece bir adet deniz piyade amiral kadrosu mevcut olup, bu kadroya 2008 yılında bir terfi yapılarak atama yapılmıştır. Bu nedenle, boş kadro olmadığından bu yıl deniz piyade için kontenjan ayrılmamış; dolayısıyla bu sınıf mensupları YAŞ'ta değerlendirilmemiştir."

Çiçek, önümüzdeki 2 yıl içinde de terfi alamaması durumunda bekleme süresi tamamlanacağından emekli olacak.

YAŞ açıklamasında, "Tutum ve davranışları ile irticai görüşleri benimsediği, bu gibi faaliyetlerde bulunduğu anlaşılan 3 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayırılmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denildi.

16 üyeli YAŞ'ta Erdoğan ile Gönül'ün ihraçlara karşı çıkması nedeniyle kararlar oy çokluğu ile alındı. Erdoğan ile Gönül, ihraç kararı nedeniyle YAŞ kararlarını yine şerh düşerek imzaladı.

Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alınan Kurmay Albay Levent Görgeç, tuğamiralliğe yükseldi. Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan emekli Albay Levent Göktaş'la bağlantılı oldukları iddiasıyla 9 albayın ifadeleri alınmıştı. Bu albaylar arasında bulunan Görgeç, Poyrazköy'de ortaya çıkarılan silah ve mühimmat ile ilgili olarak sorgulanıp serbest bırakılmıştı.

Ulugüler korgeneral oldu

Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler de, korgeneralliğe terfi ettirildi. YAŞ öncesinde basında yer alan haberlerde, Ulugüler "fişleme" yapmakla suçlanmış ve Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı bu konuda soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında Kayseri Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda görevli astsubaylar Ali Balta ve İsmail Dağ tutuklanırken, Astsubay Orhan Güleç ise serbest bırakılmıştı.

Soruşturma sırasında Ulugüler'in fişleme yapmakla suçlanmasına neden iki adet sahte emri Balta'nın bilgisayar sistemine girdiği anlaşılmıştı. Balta, emirleri sahte olmasına rağmen komutanlık sistemine girmesine, öğrencilik yıllarında Denizli'de Işık Evleri'ne gittiğini bilen Yusuf isimli kişinin baskılarını gerekçe göstermişti.

Nogaylaroğlu terfi aldı

ABD'deki Hudson Enstitüsü'nde 2007'de düzenlenen, Türkiye'nin Irak'a saldırısı ile İstanbul'da bombalı eylem yapılması ve eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'ya mahkeme önünde bombalı suikast eyleminde bulunulmasını içeren felaket senaryosunun ele alındığı toplantıya Türkiye'nin savunma ataşesi sıfatıyla katılan Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu, tümgeneral oldu. Toplantının katılımcılarından Henri Barkey, suikast ve saldırı senaryosunun ele alındığı haberlerini doğrulamıştı. Toplantıda, bazı katılımcıların "Bazı PKK liderlerinin ABD tarafından yakalanıp Türkiye'ye teslim edilmelerinin AKP'ye yarayacağı" görüşünü savundukları ileri sürülmüştü.
Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri