Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Gül terfilere karşı

02.08.2010 09:43
YAŞ toplantılarının ilk gününe Cumhurbaşkanı Gül'ün, ‘askeri bürokrasiye ayrımcılık yapılmasın' sözleri damgasını vurdu.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarının ilk gününe, Balyoz davasında haklarında yakalama kararı bulunan 11 subayın durumu damga vurdu Cumhurbaşkanı Gül'ün, Milli Savunma Bakanlığı'nın bu subaylar hakkındaki ‘terfilerine engel yok' raporundan tatmin olmadığı ve ‘askeri bürokrasiye ayrımcılık yapılmasın' dediği öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün başlayan kritik YAŞ toplantısında dikkatler, hafta içi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki zirvelerin de konusunu oluşturan Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan subayların terfisine odaklandı.

Başbuğ ile YAŞ'a 22 saat kala kritik bir görüşme yapan Gül'ün, Milli Savunma Bakanlığı'nın verdiği “Hakkında yakalama kararı bulunan 11 subayın terfisine engel yok” raporundan tatmin olmadığı ve “Sivil bürokraside,Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir gibi örnekler yaşanıyor. Hakkında karar çıkan bürokratlar açığa alınıyor. Yakalama kararına rağmen subayların terfi ettirilmesi ayrımcılık görüntüsüne neden olur” görüşünü dile getirdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın da Gül ile benzer görüşleri paylaştığı ve mahkemenin kararının beklenmesi gerektiğini savunduğu kulislere yansıdı. Bu nedenle gözler, YAŞ'taki çoğunluğu oluşturan askerin “oyçokluğu”yla terfi kararı verip vermeyeceğine çevrildi.

Ancak, YAŞ kararlarının, Gül'ün onayı olmadan yürürlüğe girmemesi nedeniyle, askerin de terfiler konusunda çekimser kalarak, teamüllerine aykırı olmaması nedeniyle, 11 subayın görev süresini 1 yıllığına uzatma formülünü benimseyebileceği ifade edildi. Askerin bazı isimlerde ısrarcı olması ise, YAŞ'ın son gününe kadar tansiyonu yüksek müzakerelere yol açabilecek. Bu gelişmeler, yakalama kararlarına yapılan itirazları değerlendirenİstanbul11. Ağır Ceza Mahkemesi‘nden beklenen kararı daha önemli hale getirdi. Dün mahkemeden karar çıkmaması nedeniyle tartışmalı dosyaların görüşülmesi sonraki günlere bırakıldı.

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri