Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsan hakları komisyonu istedi

28.05.2010 21:01
Askerdeki cep telefonu yasağı hafifliyor

Askerdeki cep telefonu yasağı hafifliyor

İnsan Hakları Komisyonu, erlerin cep telefonu cezasının hafiflemesini istedi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, askerlerin cep telefonu bulundurmasının 'emre itaatsizlik' suçu olmaktan çıkarılmasını istedi. Komisyon Milli Savunma Bakanlığı'na gönderdiği raporunda bu suçun 'disiplin suçu' kapsamında ele alınmasını istedi.

İnceleme raporlarını tamamlandı
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Eskişehir 2. Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi'nde, Tekirdağ ve Çanakkale çocuk yuvaları, yurtlarında yapılan inceleme sonucunda hazırlanan alt komisyon raporlarını, Siirt'te ilköğretim öğrencilerine cinsel istismarda bulunulması ve Van'ın İran sınırında sivil kişilerin ateşli silahla öldürülmesiyle ilgili yapılan inceleme raporlarını tamamladı.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Eskişehir İkinci Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi raporuna bir konuyu ekleme kararı aldıklarını söyledi.

Üskül, askeri cezaevlerindeki tutuklu veya hükümlülerin önemli bir kısmının, cep telefonu bulundurmak nedeniyle, emre itaatsizlik suçunu işlemekten yargılandıklarını ya da hükümlü olduklarını ifade etti.

Yasal düzenleme yapılabilmesi söz konusu olabilir
Üskül, cep telefonu bulundurmanın emre itaatsizlik suçu sayıldığına işaret ederek, ''Oysa artık cep telefonsuz kimse yok. Bu konunun, belki bir disiplin suçu haline getirilmesi yönünde yasal düzenleme yapılabilmesi söz konusu olabilir. Bu konuda bir önerimizi rapora ekledik ve raporu kabul ettik." dedi. Üskül, hazırladıkları öneri raporunu, Milli Savunma Bakanlığı'na da göndereceklerini dile getirdi.

Komisyonun Siirt'teki olayla ilgili incelemesine de değinen Başkan Üskül, bazı arkadaşlarının Siirt raporunu eksik bulduğunu kaydetti. Üskül, Siirt raporunda, yöneticilerin kusurlarına ilişkin eleştirilerin olmadığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını savundu.

Alt komisyonlar kurarak incelemeler yaptıklarını ya da yazışmalarla sorunlara çözüm aradıklarını anımsatan Üskül, zaman kaybetmemek için başkan olarak, uzmanlarla birlikte olaylara müdahale etme imkanı yarattıklarını belirtti.

Üskül, milletvekillerinin uygun olmaması halinde, uzmanları göndererek inceleme yaptırma olanağını da kullandıklarını kaydederek, ''Bu demektir ki bundan sonra incelemelerimizi çok daha hızlı, değişik kanallardan yapabileceğiz. İncelemeleri sadece alt komisyonlarla yürütürsek, bazen olaylara müdahalede gecikme olasılığı ortaya çıkabiliyor.'' dedi
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri