Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yasaya iptal, kapatmaya son

17 Temmuz 2008 / 19:38
Raporunda türban düzenlemesi için 'barışçıl bir anayasa değişikliği' ifadesini kullanan Can, bu yasa iptal edildiği için partinin kapatılamayacağını savundu.
VENEDİK KRİTERLERİNİ ESAS ALDI
Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, AK Parti ile ilgili kapatma davasında raporunu verdi ve 'Parti kapatılmasın' dedi. Can, dün Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunduğu raporunda, Venedik kriterlerini esas aldı ve AK Parti'lilerin söz ve eylemlerinin düşünce açıklamasından ibaret olduğunu savundu.

EYLEM DEVAM ETMİYOR...
Tüm mahkeme üyelerine de dağıtılan raporda, türbanı üniversitelerde serbest hale getirmek için yapılan ancak mahkemece iptal edilen değişiklik için de 'barışçıl bir anayasa değişikliği' ifadesi kullanıldı. Raporda bu yasa iptal edildiği için eylemin devam etmediği ve partinin kapatılamayacağı belirtildi


***

Raportör: Kapatılmasın

Raportör Can, AKP davasına ilişkin raporunda 'Kapatılmasın' dedi: Türban değişikliği iptal edildi, eylem devam etmiyor Kapatma yaptırımı Anayasa ve SPY'ye göre orantısız olur.

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, AKP kapatma davasında raporunu verdi ve "Parti kapatılmasın" dedi. Raportör, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunduğu ve üyelere de dağıtılan raporunda, sık sık Venedik kriterlerine atıf yaptı. Bu kriterlerin, "söz ve eylemler şiddet içermedikçe partiler kapatılamaz" ilkesini içerdiği vurgulanan raporda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına da yer verildi.

'TÜRBAN BARIŞÇIL'
Raporda, türbanı üniversitelerde serbest hale getirmek için yapılan ancak iptal edilen Anayasa değişikliği için de "barışçıl değişiklik" ifadesi kullanıldı. Can, bu iptalle eylemin devam etmediğini, bu nedenle de partinin kapatılamayacağını savundu. Can, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası hükümlerine göre de kapatma yaptırımı uygulanmasının "orantısız" olacağını dile getirdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri