Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

12 yıl birden yaşlanmayın

28.04.2010 18:56
Yaşamınızda sigara, alkol, hareketsizlik ve yetersiz beslenme gibi 4 kötü alışkanlığın bir arada olmasının sizi 12 yıl birden yaşlandırabildiğini biliyor musunuz?

Oslo Üniversitesi'nde yapılan araştırma, 20 yıl süreyle yaşam tarzları takip edilen yaklaşık 5 bin kişiyi kapsıyor. Çalışmaya katılan ve 4 sağlıksız alışkanlığın hepsine birden sahip olan 314 kişiden 91'i (yüzde 29) çalışma kapsamında hayatını kaybederken, açıklandı. Bu alışkanlıkların hiçbiri bulunmayan en sağlıklı 387 kişinin ise sadece yüzde 8'i (32 kişi) hayatını kaybetti.

Archives of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada incelenen kötü alışkanlıklar ise şöyleydi: sigara içmek; alkol almak; haftada 2 saatten daha az fiziksel aktivite yapmak; günde 3 kereden az sebze ve meyve yemek.

Bu alışkanlıkların hepsinin bir arada bulunması ölüm riskini artırdığı, sağlıklı kişilerden 12 yıl daha hızlı yaşlandırdığı tespit edildi.

Amerikan hükümeti, yetişkinler için günde en az 4 kase sebze veya meyve yenmesini, yaşa ve aktivite seviyesine bağlı olarak haftada yaklaşık 2,5 saat egzersiz yapılmasını öneriyor.

Katılımcıların 4 bin 886'sı 18 yaş ve üstünde olduğu, yaş ortalamasının ise 44 olan araştırmada, katılımcılar rastgele seçilmişlerdi. 20 yıllık çalışma süresince, sağlıklı yaşam tarzına bağlı olarak oluşan ölüm nedenleri arasında kalp hastalığı ve kanser bulunuyor.

Sağlıklı yaşam tarzını sürdüren herkesin daha uzun yaşayacağı anlamına gelmediğini söyleyen araştırmacılar, ancak sağlıklı alışkanlıkların bu ihtimali artıracağını ifade ettiler.

Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri