Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ'ta İhraç Yok.Peki Neden?

04 Ağustos 2008 / 08:59
Yüksek Askeri Şura'da yıllar sonra hiç ihraç kararı çıkmadığı belirtiliyor. Sebep Gül...
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında bu yıl bir sürpriz de yaşandı. Uzun yılların ardından Şûra'nın değerlendirmeye aldığı hiçbir askeri personel için ihraç kararı vermediği iddia edildi.

Şûra'da alınan kararlar, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Onayla kesinleşecek kararlar kamuoyuna açıklanacak.

GÜL ŞERH KOYMASIN DİYE Mİ?
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan olduğu dönemde Yüksek Askeri Şura'da verilen "ihraç" kararlarına şerh koymuştu. Şimdi Başkomutan sıfatı da taşıyan Cumhurbaşkanı Gül'ün "şerh"i çok farklı anlamlar taşıyacak. Bu yüzden TSK'nın olayı böyle bir formülle çözme yoluna gittiği belirtiliyor.

Gül, ihraç edilenlerin kendilerini savunamadıkları ve yargı yolunun kapatılmış olması sebebiyle şerh koymuştu.


GEÇMİŞTE REKOR İHRAÇLAR GERÇEKLEŞMİŞTİ


2002 yılı Yüksek Askeri Şûra kararlarında çeşitli suçlardan dolayı 46 personelinin TSK ile ilişiği kesilmişti..2005 yılında ise bu sayı 4 olarak gerçekleşti.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldığı 2006 yılındaki ilk YAŞ'ta ise rekor ihraç kararı çıktı. 2'si irticai faliyetler, 35'i de disiplinsizlikten toplam 37 subay-astsubay TSK'dan atıldı. Geçen yılki YAŞ kararları sonucunda da durumları değerlendirilen personelden “TSK'nın itibarını sarsacak şekilde disiplin bozucu hareketlerde bulunan 13, irticai davranışları nedeniyle de 10 personelin TSK'dan atılmasına karar verildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri