Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ'ta iki komutan değişiyor

26.07.2009 12:06
1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura'da iki komutan değişiyor..
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), 1-4 Ağustos'ta, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer konuları değerlendirmek üzere toplanacak.

YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda yapılacak. Şûra'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlerine atanacak yeni komutanlar belirlenecek.

Ataç'ın yerine Yiğit

Görev sürelerinin 30 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla dolması nedeniyle emekliye ayrılacak olan Oramiral Metin Ataç'ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in, Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun yerine ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın atanması bekleniyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık ise bulundukları görevleri bir yıl daha sürdürecekler. Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri'nde boşalan kadrolar nedeniyle bir koramiral ve bir korgeneral bir üst rütbeye terfi edecek. Kara Kuvvetleri'nde ise 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekli olacak ve Saygun'dan boşalacak orgeneral kadrosuna da terfi bekleyen bir korgeneral atanacak.

Emekliler belirlenecek

YAŞ toplantısında, bir üst rütbeye yükselecek general ve amirallerle general ve amiralliğe yükselecek albayların durumları görüşülecek. Toplantıda, rütbelerinde bekleme süreleri bir yıl uzatılacaklar ve geçen yıl uzatılanlar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılacakların durumları da değerlendirilecek.

Gül'e sunulacak

TSK'yı ilgilendiren diğer konuların da görüşüleceği toplantıda, çeşitli nedenlerle TSK ile ilişikleri kesilecek personelin durumu ele alınacak. Şûra'da alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.
Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri