Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ’ta korgeneral sürprizi

02.08.2009 11:35
YAŞ'ta ilk günün sürprizi J başkanlarının üstüne Karargah Komutanlığı adıyla yeni bir birimin gündeme gelmesiydi
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun'un emekliye ayrılacağı Yüksek Askeri Şura dün başladı. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığındaki Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda toplanan şura 4 Ağustos'ta sona erecek. Kararlar 4 Ağustos Salı günü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Ardından kamuoyuna açıklanacak.

YAŞ kararları ile, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekliye ayrılmaları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na da Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın atanması bekleniyor. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ise 1. Ordu Komutanlığı'na getirileceği ifade ediliyor.

Başbuğ, 1 yıl daha görevde

Kara Kuvvetleri'nde bu sene orgeneralliğe terfi edecek isim 2013-2015 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanı olma şansını yakalayacak. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner ile Jandarma Genel Komutanı Org. Atila Işık, bir yıl daha görevlerinde kalacak.

8 korgeneral sırada

YAŞ'ta, Orgeneral Ergin Saygun'dan boşalacak 1 orgeneral kadrosu için yarışan 8 korgeneral ise şöyle: Hasan Memişoğlu (GATA Komutanı - temditli), Hüseyin Nusret Taşdeler (Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı - temditli), Selahattin Uğurlu ( Harp Akademileri Komutan Yardımcısı - temditli), Bekir Kalyoncu (7. Kolordu Komutanı), Hilmi Akın Zorlu (Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanı), Servet Yörük (Özel Kuvvetler Komutanı), Yalçın Ataman (3. Kolordu Komutanı), Eyüp Kaptan (8. Kolordu Komutanı).

Karargah komutanlığı...

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda korgeneralleri ilgilendiren önemli bir gelişme de yaşanıyor. NATO'nun Madrid'deki Birleşik Kuvvetler Komutanlığı'nda görev yapan Türk korgeneralin görevini Yunanistan'a devredecek olması yeni bir korgeneral kadrosu ihtiyacı doğurdu. Madrid'de bulunan Korgeneral Abdullah Atay'ın Türkiye'ye dönüyor. Bu durumda Genelkurmay Karargahı'nda, J (Joint - Müşterek) Başkanlıklarının üstüne "Karargah Komutanlığı" adlı yeni bir birim kurulabileceği konuşuluyor. Karargah Komutanlığı'nın kurulması durumunda buraya Şura'dan sonra ortaya çıkacak tabloya göre en kıdemli korgeneralin getirilmesi bekleniyor.

Sıkı güvenlik

YAŞ öncesinde basın mensuplarının iki ayrı grup halinde kısa süreli görüntü almasına izin verildi. Anıtkabir ziyareti sırasında ise Şura üyeleri, üzerinde "YAŞ Üyeleri" yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk eşliğinde Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Erdoğan'ın, mozoleye çelenk koymasından sonra saygı duruşunda bulunuldu. Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve yazdıklarını yüksek sesle okudu.

Tören nedeniyle Anıtkabir ziyaretçilere kapatılırken, cep telefonu sinyalini karıştıran jammer araçlarının da bulunduğu sıkı güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti.

Şura'da terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınacak. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılacak personelin durumları ile TSK'yı ilgilendiren diğer konular da toplantıda görüşülecek.

Başbuğ ağırladı

Başbakan Erdoğan ve diğer Şura üyeleri, Anıtkabir'deki törenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı Sosyal Tesisleri'nde verdiği öğle yemeğine katıldı. Şura yemekten sonra çalışmalarını sürdürdü.

1 AY SONRA İLK BULUŞMA

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, bir aylık aranın ardından YAŞ'ın dünkü ilk gün toplantısında biraraya geldi. Askerlere sivil yargı yolunu açan geceyarısı yasasının 26 Haziran'da kabul edilmesinin ardından, 29 Haziran'da Başbakanlık'ta görüşen, 30 Haziran'da MGK toplantısında biraraya gelen Erdoğan ve Başbuğ, son olarak 1 Temmuz'da Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında birlikte olmuşlardı. O tarihten sonra Erdoğan ile Başbuğ arasında haftalık olağan görüşme de hiç olmadı. Dün başlayan Yüksek Askeri Şura, Erdoğan ve Başbuğ'u 30 gün aradan sonra ilk kez aynı çatı altında buluşturdu.

TSK demokrasinin en büyük teminatı

YAŞ üyeleri Anıtkabir'e çıktı. Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdıklarını daha sonra yüksek sesle okudu. Erdoğan, deftere şunları yazdı: "Büyük Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak Ağustos 2009 toplantısı sebebiyle huzurunda bulunmaktayız. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'ni, işaret ettiğin muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak ve ileri demokratik standartlara kavuşturmak hedefimizdir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, üstün disiplini, değişen güvenlik şartlarına intibak kabiliyeti ve hazırlık durumuyla, milli güvenliğimizin olduğu kadar demokrasimizin de en büyük teminatlarından biri olmaya devam ediyor. Bu anlayış içinde yürüttüğümüz Ağustos 2009 Yüksek Askeri

Şura çalışmalarının, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Ruhun şad olsun."
Bu haber toplam 1944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri