Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ'tan 24 ihraç

03 Aralık 2008 / 09:03
Yılın ikinci Yüksek Askeri Şura toplantısında 24 ihraç kararı çıktı
Yüksek Askeri Şûrâ, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı. Şûrâ'nın bu yılki olağan ikinci toplantısı, Genelkurmay Karargahı Çakmak Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanısıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık ve orgeneral rütbesindeki diğer yüksek rütbeli subaylar katıldı.
BAŞBUĞ'UN İLK TOPLANTISI

Yüksek Askeri Şûrâ toplantısının gündemini, başta personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı faaliyetleri oluşturdu. İlker Başbuğ, YAŞ toplantısına ilk kez Genelkurmay Başkanı olarak katıldı.

KARAR 'OY ÇOKLUĞU' İLE

Toplantıya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda Şura'da bölgesel durum değerlendirmesinin yapıldığı ve TSK'nın Harbe Hazırlık Durumunun incelendiği, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınması gereken tedbirlerin tespit edildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca TSK'nın temel yapısını ve disiplinini bozacak şekilde 'uyuşturucu alışkanlığı ve ahlak dışı ilişkileri' bulunan 19, 'irticai tutum ve davranışları' tespit edilen 5 olmak üzere toplam 24 personelin TSK'dan ayrılmasına 'oy çokluğuyla' karar verildiği bildirildi.


Özel defterdeki güzel yazı dikkat çekti

Yaş toplantısı öncesi heyet Başbakan Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'İ ziyaret etti. Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan, yazdıklarını yüksek sesle okudu. Başbakan Erdoğan, deftere şunları yazdı: “Büyük Atatürk, YAŞ üyeleri olarak Aralık 2008 toplantısı vesilesiyle huzurunda bulunuyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, yüksek disiplini ve üstün donanımı ile bölgesel ve küresel barışa üstün katkılar sağlamakta, her zaman olduğu gibi görevini milli şuur ve sorumluluk duygusuyla yerine getirmektedir.”
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri