Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'ı feth eden O yüce ruh

09.07.2009 01:12
Tarihe baktığımızda görürüz ki müslümanlar gönüllere ve akıllara kılıçla değil ADALETLE girmiştir..Çünkü "Cihad" nefs için değil Allah için yapılır ve en makbulü de ADALETLİ olanıdır..
Osmanlı ordusu Mısır seferine gidiyordu.Üsküdar’dan hareket eden orduya ilk mola Gebze yakınlarında verildi. Ordunun geçtiği yollar bağlık bahçelik idi. Asmalar salkım salkım olgun üzümlerle elma ağaçları kırmızı elmalarla doluydu.Yavuz Sultan Selim Han:

“Acaba askerlerim sahibinden izinsiz üzüm ve elma koparıp yerler mi?” diye kendi kendine düşüncelere daldı.Bir müddet düşüncelerle tereddüt içinde kaldıktan sonra yeniçeri ağasını huzuruna çağırdı ve:

“Ağa Fermanımızdır.Bütün yeniçerilerin sipahi ve askerlerin heybeleri yoklansın. Heybesinden bir elma veya üzüm salkımı çıkan asker derhal huzuruma getirilsin.” Diye emretti.

Yeniçeri ağası derhal harekete geçerek saatlerce askerlerin heybelerini araştırdı.Sultan Selim Hanın huzuruna çıkarak:

“Hünkarım! Askerlerin heybelerini araştırdık. İçerisinde üzüm veya elma bulamadık. Asmaları ve elma ağaçlarını inceledik koparılma izlerine rastlayamadık.” dedi.Bu habere Sultan çok sevindi. Üzerindeki ağırlık ve zihnindeki düşünce kalkmıştı.Sonra ellerini açarak:

Allah’ım! Sana sonsuz hamd ve senalar ederim. Bana haram yemeyen bir ordu ihsan eyledin. Eğer askerlerim içerisinde bir tek kimse sahibinden izinsiz bir tek meyve koparıp yese idi Mısır seferinden vazgeçerdim.”

Dedi. Sonra yeniçeri ağasına :
“Ağa! Haram yiyen ordu ile beldelerin fethi mümkün olmaz” dedi...
Kaynak:
Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri