Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yayınevi davasında tanıklar dinlenecek

20 Şubat 2009 / 15:05
Zirve Yayınevi davasında mahkeme, aralarında Malatya eski İl Jandarma Alay Komutanı'nın da bulunduğu toplam 10 kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 15. duruşma sonucunda mahkeme heyeti, Ergenekon davası ile Zirve Yayınevi davasının arasında bağlantı olup olmadığı için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen yazının beklenmesine, Ergenekon Davası'nda sanık olarak yargılanan Ergün Poyraz'ın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde istenen ifadelerini beklenmesine, aralarında Malatya İl Jandarma Komutanı iken geçtiğimiz Ağustos ayında emekliye ayrılan Kurmay Jandarma Albay M.Ü., olayın kilit ismi Emre G.'nin babası Mustafa G., İnönü Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olan R.A., Jandarma İl Komutanlığında görevli Uzman Çavuş M.Ç. ve Emre G.'nin çalıştığı yerel gazete sahibi ve görüştüğü kişilerin bulunduğu toplam 10 kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti duruşmayı tanık sayısındaki fazlalık ve tanıkların davetiye ile duruşmaya çağrılması için 13 Nisan 2009 tarihine erteledi. Mahkeme heyeti, sanıklardan Abuzer Y.'nin iletişim listesindeki telefon numaraları bulunan bir Cumhuriyet Savcısı ile bir Özel Harekat'ta görevli polisin dinlenmesi talebini de reddetti.

Bu arada, duruşma esnasında mahkeme başkanından söz alarak ayağa kalkan Emre G., izleyici olarak salonda bulunan öldürülen Uğur Yüksel'in annesi Hatice Yüksel'in kendisini tehdit ettiğini ve kendisine 'Sen buradan çıkmayacakmısın' dediğini ileri sürdü. Bunun üzerine Hatice Yüksel ise, 'Ne dedim. Seni Allah'a havale ettiğimi söyledim' diye karşı cevap verdi.

Bu arada, şimdiye kadar 15 duruşması yapılan Zirve Yayınevi davasında jandarma ekipleri, sanıkların getirilmesinde ve götürülmesi esnasında güvenlik önlemlerini en üst sınıra çıkardığı görüldü.
Öte yandan, duruşma için adliyeye gelen ancak salona girmeyen Emre G.'nin babası Mustafa G., adliye çıkışında basın mensuplarının Emre G.'nin verdiği ifadelerin ardından koruma talep edip etmedikleri ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı.


Kaynak:
Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri