Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaz aylarında risk artıyor

25 Temmuz 2008 / 19:47
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Avşar, Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyreden Sıcaklıklar Nedeniyle Kalp Krizi Geçirenlerin Sayısında Artış Olduğunu Belirtti.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Avşar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle kalp krizi geçirenlerin sayısında artış olduğunu belirtti.

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte kalp ve tansiyon ile ilgili şikâyetler de artış gösterdi. Sıcaklıkların insan vücudunda; Aşırı tuz kaybı, halsizlik, bitkinlik ve ritim bozukluğuna yol açtığını ifade eden Avşar 40 yaşın altındaki hastaların da kriz nedeniyle hastaneye başvurma sıklığının arttığını ifade etti.

Kalp krizlerinin dünyada ölüme en çok neden olan hastalık olduğunu belirten Avşar, "Ülkemizde insanların yaş ortalaması arttıkça, sosyal stres, sigara kullanımı, kırmızı et tüketimi ve dengesiz beslenme sonucu kilo artışı kalp hastalıklarını hızlı bir biçimde artırmıştır. Yapılan araştırmalara göre 2010 yılında toplam ölümlerin yüzde 40'ından kalp ve damar hastalıkları sorumlu olacaktır. " dedi.

Özellikle uzun süre sıcakta beklemenin ve beraberinde fazla sigara içimi kalp krizini başlattığını belirten Özgün Avşar, "Bu durumda birden çok kalp damarında tıkanma görülmekte ve daha ölümcül seyretmektedir. Kalp krizi genç insanlarda daha ölümcül seyreder. Bunun nedeni de genç insanın kalbi krize hazırlıksız yakalanmaktadır." şeklinde konuştu.

Kalp krizinin belirtilerinin; göğüs ağrısı bununla birlikte sol kol ve sırt ağrısı, göğüste baskı, kusma, bulantı ve aşırı terleme olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Avşar; "Göğüste müphem şikâyetleri olan insanların mutlaka bir Kardiyoloji uzmanına muayene olmaları yaklaşan kalp krizini önceden önleyecektir. Ayrıca, yeterli uyku, yemeklerde tuza fazla yüklenmemek, yağsız gıdaların tüketimine ağırlık vermek de oluşabilecek riskleri azaltan faktörlerdir. Özellikle 55 yaş üzerindeki kişilerin düzenli yemek yemesi, sigara içmemesi ve sigara içilen ortamlarda bulunmaması kalp sağlığı açısından büyük yarar sağlamaktadır." diye konuştu.

Sıcaklar nedeniyle kalp krizi riskinin arttığı yaz aylarında vücudun susuz bırakılmaması ve bol meyve tüketilmesi tavsiye eden Dr. Avşar, "Yaz aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarıyla ilgili risklerin de beslenme alışkanlığı değişmesi ile birlikte arttığı gözlenmiştir." diye konuştu.


sondakika

Bu haber toplam 6046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri