Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hava sıcaklığı rekor kıracak

01.08.2010 12:26
Yağışlı başlayan yaz ayları yerini kavurucu sıcaklara bıraktı. Türkiye genelinde bugün son yılların en yüksek sıcaklıkları yaşanacak.

Başta Şanlıurfa ve Batman olmak üzere bazı bölgelerde termometre 40 derecenin üzerine çıkacak.Ankara41,İstanbulve İzmir 35 dereceyi görecek. Sıcaklığın mevsim normallerinin 6 ila 8 derece üzerinde seyredeceğini açıklayan Meteoroloji, vatandaşları uyardı: Mümkün olduğunca güneşten kaçının. Zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkmayın. Ağır işler ve spor yapmayın. İnce, açık renkli, bol elbiseler giyinin. Şemsiye veya şapka kullanın. İmkânlar ölçüsünde sık duş alın. Yağlı yiyeceklerden kaçının. Bol bol sıvı tüketin.

 

ÖLÜMCÜL SONUÇLAR DOĞURAN 'YAZ ZATÜRRESİ'NE DİKKAT!

 

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bugünlerde, yaz zatürresine yakalanmamak için dikkat edilmesi gerekiyor. Genellikle kış aylarında ortaya çıktığı bilinen zatürre, yazın da ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Yaz zatürresinin 40 dereceyi bulan ateş, titreme, göğüs ağrısı gibi belirtileri olduğunu ifade eden BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi dahiliye uzmanı Dr. Mehmet Çelebioğlu, "Yaz zatürresi; kalp, solunum, böbrek yetmezliği, ritim bozukluğu ve ruhsal bozukluklar gibi sorunlara yol açabilir." uyarısında bulundu. Çelebioğlu, 50 yaş üzerindekilerin, sigara içenlerin, şeker hastalarının, akciğer hastalarının ve kortizon kullananların bu hastalığa daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1514 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri